Sabrina Voinea poate visa la un aur la Campionatele Mondiale de la Jakarta! Finala de individual compus, indiciu clar

Sabrina Voinea este calificată în două finale pe aparate la Campionatele Mondiale de la Jakarta, la bârnă și sol, iar sportiva noastră are toate motivele să spere la o medalie de aur. La sol, ea a avut cea mai bună performanță în calificări, iar unele dintre adversarele sale au evoluat azi în finala de individual compus și doar una s-a ridicat la nivelul româncei.

Gabriel Torje, în "Fotbalul - Povestea mea": "La Brașov am o amintire frumoasă... încă îl am acasă!"

Sursa video: Eurosport

Sabrina Voinea a atins o formă foarte bună Campionatele Mondiale de gimnastică de la Jakarta și s-a calificat în două finale, la bârnă și sol, și visează cu ochii deschiși măcar la o prezență pe podium, dar chiar și la un aur istoric. Sportiva de 18 ani va avea șanse la podium în ambele finale, ținând cont de ce s-a întâmplat în calificări, dar e clar că solul este aparatul său favorit și acolo poate aspira la titlul mondial.
În calificări, Sabrina a făcut un exercițiu foarte bun, pentru care a primit 13,666, cea mai mare notă din concurs. Românca are un exercițiu mai dificil decât majoritatea rivalelor, astfel că dacă îl execută bine în finală, poate lua o notă chiar mai mare. O dovadă că Sabrina are potențialul de a deveni campioană mondială la sol a fost și ce s-a întâmplat astăzi în finala de individual compus, unde rusoaica Angelina Melnikova a câștigat dramatic aurul, devansând-o cu doar o zecime de punct pe americanca Leanne Wong.
Cinci dintre cele 7 adversare ale Sabrinei Voinea din finala de la sol au evoluat astăzi în ultimul act la individual compus și niciuna nu a reușit o performanță mai bună decât a româncei în calificări. Singura care s-a ridicat la nivelul său a fost japoneza Aiko Sugihara, care a terminat pe 7 la general, dar a fost cea mai bună la sol. Ea a obținut exact aceeași notă ca Sabrina în calificări, 13,666. De notat că exercițiul niponei are o dificultate mai mică decât al Sabrinei (5,8, față de 5,9), dar a primit o notă mai mare la execuție.

Sabrina Voinea poate spera la aur la sol, la Campionatele Mondiale de gimnastică de la Jakarta

Pe locul doi în calificări la sol a fost o altă niponă, Rina Kishi (13,566), dar aceasta a dezamăgit astăzi în finala de la individual compus, luând doar 12,800. Celelalte sportive care pot sta în calea Sabrinei Voinea în drumul către primul său titlu mondial și care au evoluat în finala de individual compus nu au dovedit nici ele o că pot spera la aur la sol. Britanica Ruby Evans a luat 13,566 în calificări și doar 13,200 astăzi, conaționala sa, Martin Abigail a fost cam la la același nivel (13,300 în calificări și 13,266 azi), iar americanca Dulcy Caylor a făcut un mic progres, dar nu suficient pentru a se apropia de nivelul atins de Sabrina în urmă cu două zile (13,266 în calificări și 13,433 azi).
În finala de la sol vor concura și Denisa Golgotă (a 5-a în calificări) și Giulia Perotti (a 7-a în calificări), care nu au fost nici ele prezente în finala de la individual compus. Denisa a luat 13,333 în calificări, astfel că un exercițiu mai bine executat în finală i-ar putea aduce și ei o medalie.
Dacă la sol Sabrina Voinea are toate motivele să spere la un titlu mondial, la bârnă va fi mult mai dificil să realizeze acest lucru. Românca a avut a 3-a performanță în calificări (13,833), la peste jumătate de punct distanță de chinezoaica Qingying Zhang (14,333) și la egalitate cu brazilianca Flavia Saraiva, care a avut o notă mai mare la execuție. Asiatica a luat bronz la individual compus, în special datorită unei prestații fabuloase la bârnă, pentru care a primit 14,888. Așadar, Zhang e marea favorită la medalia de aur la acest aparat, iar pentru Sabrina o prezență pe podium ar fi ceva extraordinar. Totuși, bârna este cel mai imprevizibil aparat și orice se poate întâmpla într-o finală, erorile apărând mereu din cauza presiunii uriașe.
Finalele de la bârnă și sol, în care va concura Sabrina Voinea, vor avea loc sâmbătă, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de la Jakarta.
România nu a mai câștigat o medalie la Campionatele Mondiale din 2015 (Glasgow), când Larisa Iordache lua bronz la individual compus. Ultimul aur cucerit de o gimnastă din România datează din 2010 (Rotterdam), când Ana Porgras urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la bârnă. Ultima reprezentată a României care a luat aur mondial la sol a fost Andreea Raducan, care a cucerit chiar două titluri la rând la acest aparat, în 1999 (Tianjin) și 2001 (Gent).
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo