Simone Biles,devansată în proba de sărituri la CM de gimnastică artistică. A pierdut aurul. Rebeca Andrade, prima

Maria Olteanu

Publicat 07/10/2023 la 18:59 GMT+3

Brazilianca Rebeca Andrade a câştigat pentru a doua oară medalia de aur în proba de sărituri la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică, devansând-o cu puţin pe americanca Simone Biles, sâmbătă la Anvers, informează AFP.

Rebeca Andrade a été sacrée championne du monde de gymnastique

Andrade, campioană olimpică la sărituri în urmă cu doi ani la Tokyo, a obţinut 14,750 puncte, în timp ce Biles, care a suferit o căzătură, a încheiat cu 14,549 puncte. Americanca, revenită la cel mai înalt nivel după o pauză de doi ani, a cucerit a 28-a medalie mondială din cariera sa, 21 dintre acestea fiind de aur. La Anvers, Biles a intrat în posesia aurului la individual compus şi cu echipa.
Medalia de bronz a revenit sud-coreencei Yeo Seojeon (14,416).
Andrade, în vârstă de 24 de ani, a luat argintul vineri la individual compus.
În întrecerea masculină, proba de sol a consemnat victoria israelianului Artem Dolgopyat, campionul olimpic de la Tokyo. Cu 14,866 puncte, Dolgopyat a fost urmat pe podium de japonezul Kazuki Minami (14,666) şi kazahul Milad Karimi (14,600).
Israelianul în vârstă de 26 de ani a devenit în premieră campion mondial, după două medalii de argint la sol în 2017 şi 2019.
România va avea o reprezentantă în finalele pe aparate, pe Sabrina Maneca Voinea, calificată în finala de la sol, cu a opta notă, 13,666.
Sursă: Agerpres