Cea mai bună în calificări, Biles și-a ajutat ulterior echipa să cucerească aurul în competiția pe echipe. Joi, era marea favorită pentru aurul la individual, iar Simone nu a dezamăgit.
Cu un total de 58.999, sportiva din America a avut peste două puncte avans față de ocupanta locului secund. Asta în condițiile în care Biles s-a deconcentrat total la ultimul aparat, solul, fiind sigură de locul întâi: a obținut 14.400, grație notei de plecare peste 6, deși a ieșit de două ori din covor.

Notele obținute de Simone Biles în concursul de la individual compus, la Campionatele Mondiale

Gimnastică
Nadia Comăneci, asaltată cu mesaje de felicitare în ziua în care împlinește 60 de ani
12/11/2021 LA 13:24
  • sărituri - 15.233
  • bârnă - 14.633
  • paralele - 14.733
  • sol - 14.400
Mă simt foarte fericită să câștig individualul pentru a cincea oară. Dar nimic nu se compară cu prima medalie obținută, aceea îmi va rămâne pentru totdeauna în memorie. Dar sunt extrem de bucuroasă și voi celebra această performanță deosebită | Simon Biles
Biles a ajuns astfel la a 22-a medalie la Campionatele Mondiale, 15 dintre ele de aur (record absolut). Ea are ca obiectiv depășirea celui mai titrat sportiv de la Mondiale, Vitaly Scherbo, care în perioada 1991-1996 a cucerit 23 de medalii. Biles este calificată în toate finalele pe aparate, la sol și sărituri fiind marea favorită pentru cea mai strălucitoare medalie.
SUA a cucerit al 7-lea titlu mondial la individual, din 2011 nicio altă țară nereușind să le clintească pe americance de pe prima treaptă a podiumului.

Premiere pe podium, la Campionatele Mondiale de gimnastică

De notat că Tang Xijing, cea care a obținut medalia de argint, a fost marea surpriză a competiției. Ea a ajuns în finală doar după ce compatrioata sa, Liu Tingting, a fost nevoită să se retragă, din cauza unei accidentări.
La primul său Mondial, Tang (16 ani) a avut evoluții curate, obținând note de peste 14.500 la paralele și bârnă, aparate la care căzuse în calificări. Ea a cucerit prima medalie la individual pentru China, după o pauză de 8 ani. Ultima care urcase pe podium fusese Yao Jinnan, în 2011.
În ceea ce o privește pe Melnikova, câștigătoarea bronzului, aceasta a câștigat la rândul său prima medalie la individual compus, la un Mondial. Ea ar fi putut cuceri chiar argintul, dar a pierdut mult la paralele, unde nu a legat anumite elemente și a încheiat cu o notă de doar 13.900.