Haltere

Aur și bronz pentru România în prima zi a Campionatelor Europene de Haltere

Distribuie cu
Copiere

Podium presentation for the 48kg women at the European Championships in Bucharest

DeEurosport
26/03/2018 la 19:01 | Actualizat 27/03/2018 la 21:31

Elena Ramona Andrieș a câștigat titlul european la categoria 48kg feminin, iar Ilie Constantin Ciocoiu a obținut bronzul la 56kg masculin.

Românca Elena Ramona Andrieș a reușit cea mai importantă performanță a carierei în prima zi a Campionatelor Europene de Haltere. Desfășurată la București, competiția a început luni cu probele de 48kg feminin și 56kg masculin.

Andrieș a ridicat 179kg, un nou record personal, pentru a câștiga medalia de aur. Pe locul secund, cu un total de 174kg, s-a clasat campioana europeană en-titre, franceza Anais Michel, în timp ce bulgăroaica Daniela Pandova a cucerit bronzul cu un total de 165kg.

Haltere

Interviu cu Loredana Toma, speranța României la JO: "Principala adversară a avut concurs în weekend"

03/04/2020 LA 11:23

Sportiva din România a ridicat 79kg la proba smuls, câștigând-o, înainte de a se clasa prima și la proba aruncat, cu 100kg ridicate.

Michel, în schimb, a ridicat doar 78kg, respectiv 96kg, obținând argintul în ambele probe. Pandova a urcat pe ultima treaptă a podiumului la stilul aruncat, ridicând 94kg, în timp ce italianca Alessandra Pagliaro a cucerit bronzul la smuls, cu 74kg.

În proba masculină de 56kg, un alt român s-a evidențiat, câștigând alte două medalii. Ilie Constantin Ciotoiu s-a clasat al treilea atât la total, cât și la aruncat, obținând medaliile de bronz. Acesta a ridicat 110kg la procedeul smuls și 137kg la aruncat pentru un total de 247kg.

Proba a fost câștigată de spaniolul Josue Brachi. Cu un total de 254kg, acesta a ridicat cu 1kg mai mult decât italianul Mirco Scarantino, care s-a clasat al doilea. Cei doi și-au împărțit victoriile în cadrul procedeelor, cu 115kg și 138kg, respectiv 116kg și 138kg ridicate.

Alt român prezent în competiție, Cristian Marian Luca, s-a clasat al șaselea, ridicând 232kg în total.

România are astfel cinci medalii în palmares după prima zi a Campionatelor Europene de Haltere – o performanță ce deja depășește așteptările Federației Române.

Campionatele Europene de Haltere sunt susținute cu energie Efix de la Rompetrol. Le puteți urmări zilnic pe Eurosport în perioada 26 martie – 1 aprilie.