Loredana Toma confirmă – câștigă trei medalii de aur la 63kg

Publicat 30/03/2018 la 09:55 GMT+3

România a acaparat primele două poziții în proba feminină de 63kg, cu Loredana Toma și Irina Lepșa pe podium și a ajuns la 20 de medalii câștigate.

Loredana Toma

Triplă campioană mondială anul trecut, Loredana Toma a reușit să-și treacă în cont trei medalii de aur chiar în România, la Campionatele Europene de Haltere de la București. Favorita principală a concursului nu a avut nicio problemă în a le surclasa pe rivalele sale, ridicând 105kg la smuls și 131kg la aruncat pentru un total de 236kg.
Sportiva de 22 de ani a ratat o singură ridicare din cele șase încercate, cea de la 110kg smuls, care i-ar fi adus recordul european la categoria sub 23 de ani.
Irina Lepșa, tot din România, a obținut poziția a doua la ambele probe și la total. Aceasta a ridicat 97kg la smuls și 122kg la aruncat, având succes la toate cele șase încercări ale sale. Clasarea ei pe podium-uri a însemnat că numărul de medalii obținute de reprezentantele României a ajuns la 17 înaintea probei masculine de 77kg.
A treia la total a fost finlandeza Anni Vuohijoki, care a obținut bronzul și la aruncat, cu 203kg, respectiv 112kg ridicate. Spaniola Irene Martinez a urcat pe ultima treaptă a podiumului la smuls, ridicând 94kg.
În cel de-al doilea concurs al zilei, România a avut noi motive de bucurie, dar și parte de un final dramatic. Răzvan Martin a cucerit aurul la smuls cu 158kg ridicate, devansându-i pe Anders Mata din Spania și Ritvars Suharevs din Letonia. Marea surpriză a reprezentat-o albanezul Daniel Godelli. Favorit principal, acesta a ratat de trei ori la 159kg, ieșind din luptă și pentru total. Ulterior, Godelli a decis să nu participe la aruncat.
Finalul ultimului stil a fost unul dramatic. Cinci sportivi s-au luptat pentru aur la ultima lor încercare, dar unul singur a reușit să ridice mai mult de 186kg. Acesta a fost Nico Muller, care astfel a câștigat aurul la aruncat cu 191kg, dar și la total, cu 346kg. Martin a ratat mai întâi la 188kg și apoi la 190kg, fiind nevoit să se mulțumească doar cu argintul la aruncat și total. Bronzul în ambele clasamente i-au revenit, astfel, spaniolului Mata.
După patru zile de concurs, sportivii români conduc în clasamentul medaliilor obținute, cu 20 de reușite.
Campionatele Europene de Haltere sunt susținute cu energie Efix de la Rompetrol. Le puteți urmări zilnic pe Eurosport în perioada 26 martie – 1 aprilie.