Eurosport

Noi medalii pentru România în ziua a doua de la Campionatele Europene de Haltere

De Eurosport

28/03/2018 la 00:22Actualizare 28/03/2018 la 00:29

Ionuț Ilie a adus două noi medalii României, obținând bronzul la total și la aruncat la categoria 62kg masculin.

Ilie a ridicat 129kg la procedeul smuls, obținând doar al patrulea loc, însă s-a revanșat la proba aruncat, unde cu 154kg ridicate a cucerit medalia de bronz. Totalul său a fost, de asemenea, suficient de bun pentru bronz.

Victoria s-a disputat între bulgarul Stilyan Grozdev și georgianul Shota Mishvelidze. Grozdev se afla inițial în frunte, câștigând procedeul smuls cu cele 135kg ridicate, cu 1kg mai mult decât georgianul. Lupta finală s-a dat însă la aruncat, unde după ce ambii sportivi au ridicat cu succes 158kg, doar Mishvelidze a reușit să facă același lucru cu 165kg. Astfel, acesta s-a încununat dublu campion european, cu un total de 299kg.

Celălalt român înscris la categorie, Robert Ștefan Manea, s-a clasat al șaselea, cu un total de 251kg ridicate.

În prima probă a zilei, favorita principală, poloneza Joanna Lochowska, s-a impus fără probleme. Campioana europeană din 2017 și-a apărat titlul, câștigând ambele discipline, cât și totalul. Ea a ridicat 88kg la smuls și 108kg la aruncat, pentru un total de 196kg.

Italia a acaparat celelalte trepte ale podiumului. Pe locul secund la total s-a clasat Jennifer Lombardo, în timp ce Giorgia Russo a fost a treia. Cele două au ridicat un total de 191kg, respectiv 186kg.

Aceleași două sportive au ocupat locurile doi și trei la aruncat, cu 107kg, respectiv 106kg. La smuls franceza Manon Lorentz a obținut medalia de bronz, cu 83kg ridicate, iar aceeași Lombardo s-a clasat a doua, cu 84kg.

Campionatele Europene de Haltere sunt susținute cu energie Efix de la Rompetrol. Le puteți urmări zilnic pe Eurosport în perioada 26 martie – 1 aprilie.