Sâmbătă dimineața s-a decernat primul set de medalii în competiția de haltere, în cadrul categoriei 49 kg. Victoria i-a revenit de o manieră categorică reprezentantei Chinei.

Zhihui Hou, aur cu trei recorduri olimpice doborâte

Hou a impresionat în sala din Tokyo și cu un total de 210 kg a reușit să bată recordul olimpic. Sportiva de 24 de ani a reușit să setez un nou etalon și la smuls și aruncat.
Tokyo 2020
Prima sportivă transgender din istoria Jocurilor Olimpice, anunţ important despre viitorul său
04/08/2021 LA 15:30
Medalia de argint i-a revenit lui Mirabai Chanu Saikhom (India), iar argintul a fost acontat de AisahWindy Cantika (Indonezia).
Twitter

O sportivă din Belgia a plâns, atunci când a văzut că nu i-a fost validată o încercare

Nina Sterckx(18 ani) a oferit un moment emoționant. Vizibil emoționantă, ea a reușit să ridice haltera la 101 kg, în proba de aruncat. Decizia arbitrilor a fost însă de a anula încercare, datorită posturii corpului. S-a apelat la tehnologia video, care a menținut decizia, moment în care belgianca a izbucnit în plâns, fiind cu greu liniștită de staff.
Sterckx a terminat competiția pe locul 5, la distanță mare podium, chiar și în cazul în care i-ar fi fost validată încercarea, tot nu ar fi putut conta în lupta pentru medalii.
  • Haltere - feminin, 49 kilograme
Toate evenimentele de la Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt transmise în direct pe Eurosport Player.
Competițiile de la Tokyo se desfășoară în perioada 21 iulie - 8 august, iar toate competițiile se vor vedea pe Eurosport 1, Eurosport 1 HD, Eurosport 2, Eurosport 2 HD, Eurosport 4 K și pe Eurosport Player, cu acoperire integrală digital pe site-ul eurosport.ro și pe pagina de Facebook a Eurosport. În fiecare zi, pe eurosport.ro vei putea găsi programul de la Jocurile Olimpice.
Programul românilor de la Jocurile Olimpice, dar și cele mai importante transmisiuni ale zilei vor fi updatate permanent pe eurosport.ro.