Tiberiu Donose, argint mondial la smuls, la CM pentru juniori

Cristian Mihală

Actualizat 19/11/2023 la 13:04 GMT+2

Sportivul român Tiberiu Donose a câştigat medalia de argint la stilul smuls, sâmbătă, în cadrul categorie 73 kg, la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Guadalajara (Mexic).

Tiberiu Donose. Sursă foto: Federaţia Română de Haltere

Donose (CS Rapid Bucureşti) a obţinut medalia după ce a ridicat haltera la 141 kg. El s-a clasat pe locul şase la stilul aruncat, cu 167 kg, iar la total a încheiat pe locul al patrulea, cu 308 kg, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Haltere.
Anca Grosu s-a clasat pe locul şase la total, cu 199 kg, la categoria 64 kg. Sportiva legitimată la CS Botoşani a fost a zecea la smuls, cu 88 kg, şi a opta la aruncat, cu 111 kg.
România participă cu patru sportivi la Mondialele de juniori, iar medalia obţinută de Donose este prima la Guadalajara. Pentru România va mai concura Petronela Budăi (CS Rapid) la categoria 76 kg (în data de 20 noiembrie).
La competiţie participă 229 de sportivi din 44 de ţări.
Sursa: Agerpres