Echipa națională de handbal a României a pierdut în mod clar duelul cu Olanda în ultimul meci de pregătire dinainte de Campionatul Mondial din Japonia. Elevele lui Tomas Ryde au fost învinse la scor de Olanda, scor 23-32. După o primă repriză foarte bună, tricolorele erau în avantaj, conduceau cu 16-15 la pauză, însă în partea secundă nu s-a mai legat nimic.
Singura jucătoare din lotul pentru Campionatul Mondial care nu a evoluat în partida cu Olanda a fost Denisa Dedu, din cauza unei ușoare accidentări. Ryde a preferat s-o menajeze pentru a se putea baza pe ea în meciurile oficiale. Dedu se va alătura miercuri la antrenamentele echipei, transmite Federația Română de Handbal.

România, în grupa C la Campionatul Mondial din Japonia

Handbal
Cristina Neagu, veste excelentă! Când revine la echipa națională a României: "Atunci mă întorc!"
11/08/2021 LA 11:16
Spre deosebire de meciul cu Olanda, româncele au învins în primul meci echipa japoneză, Omron, scor 25-23. Echipa națională de handbal a României va debuta la Campionatul Mondial sâmbătă (30 noiembrie), contra Spaniei, de la ora 11:00 (ora României). Naţionala României face parte din Grupa C la turneul final, alături de Ungaria, Muntenegru, Spania, Senegal şi Kazahstan. Pentru a avansa în Main Round, România trebuie să se claseze în Top 3 în Grupa C. Olanda a cucerit medalia de bronz la Campioantul Mondial din 2017, în timp ce România a încheiat pe locul 10.
Handbal
Cristina Neagu ajunge iar pe masa de operații! Anunțul handbalistei după meciul cu Râmnicu Vâlcea
20/05/2021 LA 18:52