Înaintea meciului

România (W) - Ungaria (W)

Campionatul Mondial (W) - Eurosport îți oferă live scorul meciului de baschet dintre Handbal și România (W). Partida începe la 19:30 pe 5 octombrie 2021. Acoperirea noastră live îți permite să prinzi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.

Votează și spune-ne cine va câștiga între România (W) și Ungaria (W). Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Handbal.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru România (W) și Ungaria (W). Obține ultimele informații despre Handbal: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge
60

România va evolua în grupele principale cu Rusia, Suedia și Japonia. Primul meci va avea loc duminică

60

FINAL DE MECI!!!!!!!!! România câștigă cu 28 la 27 și se califică în grupele principale la Campionatul Mondial!!!!!!

59

Înscrieeeeeeeeee Neaguuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!! Calificaaaaaaaaaaareeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!

59

7 metri pentru România cu 7 secunde înainte de final!!!!!!!!!!!!!!!!

59

Ratează Ungaria!!!!!!!! Avem atacul, Ryde a cerut timeout! Mai sunt 40 de secunde!!!! Este șansa României să se califice în grupele principale!

59

Timeout cu 1 minute înainte de final! Ungaria are atacul, trebuie oprită Kovacsics!!!

59

Înscrieeee Iuganu și putem câștiga partida!!!!

59

Aparăăăăăăăăă Dedu!!!!!!! Putem egalaaa!

58

Înscriem rapid prin Seraficeanu! 26-27

58

Primim un gol stupid când Ungaria era amenințată cu joc pasiv! 25-27

57

Eliminare de 2 minute pentru Ungaria, Kovacsics a greșit la schimbare. Înscrie Iuganu 25-26

51

Creștere evidentă în jocul României, atât în defensivă unde a crescut agresivititatea, dar și în ofensivă unde obținem lovituri de la 7 metri. Szabo înscrie pentru 21-23

49

Kovacsics înscrie norocos, mingea a lovit și bara. Obținem un nou 7 metri! 21-22

49

Seraficeanu înscrie din extremă

48

Kovacsics înscrie 19-21

47

Neagu înscrie din nou de la 7 metri, diferența de doar un gol! 19-20!

46

Rămânem la 2 puncte diferență 18-20

44

Obținem un 7 metri! Neagu înscrie! 17-19!

44

Timeout cerut de banca României. Sunt 3 puncte diferență, urmează o perioadă dificilă din cauza inferiorităților. Dacă România păstreaza diferența pe tabelă în următoarele minute, poate ataca apoi victoria!

43

Dublă inferioritate pentru România și 7 metri pentru Ungaria! Scorul devine 16-19

36

Rămân în inferioritate adversarele, din păcate se întâmplă acest lucru și pentru România

31

Început mai agresiv în apărare pentru România, Ungaria a scos portarul pentru atac având inferioritate. Apără Dedu

30

Final al unei reprize de coșmar pentru România. Șansele la califcare par compromise în acest moment în condițiile în care egalul nu ajută la nimic. Neagu a fost blocată în permanență, reușind un singur gol din acțiune în cele 30 de minute. 10-16

29

Vine prima eliminare la adversare, Ungaria va începe repriza secundă în inferioritate. Neagu înscrie 10-16

29

Forțare în atac, primim gol de la jumătatea terenului după ce am scos portarul pe atac 9-16

26

Neagu ratează o pasă simplă, primim o nouă eliminare pe defensivă. Polocoșer primește a doua ei eliminare

25

Înscrie din nou Seraficeanu, greșim apoi în apărare 8-13

24

Kovacsics face pași și România are șansa de a reduce din diferență. Aruncarea lui Neagu e respinsă de Tomori în corner. Seraficeanu înscrie de pe extremă 7-12

13

Apărare în semicerc, o nouă aruncare de la 7 metri pentru Ungaria. Klujber trimite în transversală

7

O nouă ratare a României, Dumanska are și ea prima paradă a meciului. Rămâne 0-5

7

Ratăm și de pe extremă, Ungaria apelează la aceeași tactică și scorul devine 0-5

4

3-0 pentru Ungaria după o aruncare de la șold care a păcălit portarul naționalei

1

Neagu are prima aruncare, portărița Ungariei apără, atacul României recuperează. Pintea e angajată pe semicerc, însă vine o noua paradă a portăriței Ungariei

1

A început partida! România are primul atac al partidei

11:06

Decembrie 2018. Minutul 52 al meciului România - Ungaria de la Europeanul din Franța! Cristina Neagu a avea 9 goluri până în acel moment, dar s-a accidentat foarte grav și a fost transportată la spital. Au urmat mai multe luni de recuperare, dar Neagu s-a întors puternică pe teren! Acum este din nou în fața Ungariei și are o nouă misiune foarte grea.

România - Ungaria e finala pentru accesul în grupele principale, între primele 12 echipe de handbal din lume. În plus, naționala care va prinde faza următoare a competiţiei va rămâne în joc pentru a-şi asigura prezenţa la turneele preolimpice, de calificare la Tokyo 2020.

Acum 14 ani, România obținea cea mai importantă victorie în fața Ungariei, 26-24 în semifinala Mondialului din Rusia. Narcisa Lecușanu le-a motivat pe jucătoarele de la națională cu acest succes înaintea bătăliei din Japonia.

Lecușanu a analizat pentru Gazeta Sporturilor meciul decisiv cu Ungaria și felul în care Neagu poate să strălucească din nou în Japonia.

“S-ar putea să joace om la om de la început, cum a făcut şi Muntenegru la un moment şi Cristina n-a mai marcat. Aici cred că Ryde va avea un rol determinant, să ştie să o scoată, prin scheme de joc, pe Cristina din marcajul individual.

Meciul dintre România și Ungaria va începe la ora 12 și va fi live text pe Eurosport.ro.