Programul României în grupa principală la Mondialul de handbal. Primul meci e cu Rusia mâine

Sebastian Ujica

Actualizat 07/12/2019 la 09:28 GMT+2

Naționala României a obținut o victorie superbă în fața Ungariei la Campionatul Mondial, însă șansele de calificare în semifinale sunt destul de mici.

Romania Ungaria

Echipa națională a României s-a calificat în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin, vineri, după ce a învins dramatic Ungaria, scor 28-27. În această fază, tricolorele vor înfrunta Rusia, Suedia și Japonia în zilele de duminică, marți, respectiv miercuri.
Programul României în grupele principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin:
  • Duminică, 8 decembrie, ora 08:00: România - Rusia
  • Marți, 10 decembrie, ora 13:30: România - Suedia
  • Miercuri, 11 decembrie, ora 11:00: România - Japonia
Toate partidele vor avea loc în Kumamoto, Japonia.
Pentru că nu a obținut nicio victorie în partidele cu Spania și Muntenegru, România va porni cu 0 puncte în clasamentul din grupele principale ale Campionatului Mondial.
  • 6. Japonia- 0 puncte
În cazul în care va încheia pe unul dintre primele două locuri ale grupei, România va obține calificarea în semifinalele turneului final. Formația care va încheia pe locul 3 grupa va disputa o finală pentru poziția a cincea la turneul final, în timp ce ocupanta locului 4 în grupa principală va juca o finală pentru locul 7.