România - Iran 39-11, în meciul de debut la Campionatul Mondial de handbal feminin. Seara a fost totuși tristă

Actualizat 03/12/2021 la 20:24 GMT+2

România - Iran, meciul de debut al naționalei noastre la Campionatul Mondial de handbal, a fost un adevărat galop de sănătate. Momentul neplăcut a fost accidentarea gravă a Oanei Borș (18 ani) în prima repriză.

Crina Pintea

România a debutat la Campionatul Mondial cu o victorie cât se poate de concludentă în cadrul Grupei C, 39-11 cu naționala Iranului. Adversara a fost prea modestă pentru a pune probleme tricolorelor. Nu a fost totuși o seară perfectă. Oana Borș, mezina lotului, s-a accidentat grav în prima repriză, fiind scoasă în lacrimi, pe targă.

FINAL | România - Iran 39-11

• 35-9. Andreea Rotaru face slalom prin apărarea adversă și înscrie un gol superb în minutul 54.
  • 33-8. Joacă toată lumea în tabăra tricoloră, s-a atins și pragul de 25 de goluri diferență. S-a intrat în ultimele 10 minute.
  • 29-8. Au mai rămas 15 minute de joc. Meciul reprezintă doar un antrenament. Deși diferența e foarte mare, România are totuși o eficiență sub 60%. A ratat și peste 20 de situații până acum, cele mai multe din poziții de unu la unu.
  • 27-5. România își permite și aprindă și artificii. Cristina Laslo marchează din aeriană, în urma unui assist oferit de Dindiligan.
  • 24-4. Alexandra Dindiligan duce diferența de scor la 20 de goluri în minutul 36.
  • 22-4. Iran se "descurcă" mai bine în inferioritate numerică. A obținut un 7 metri și a redus din diferență în minutul 34.
  • 22-3. Crina Pintea a fost lovită în față, dar își revine. Pivotul trece deocamdată pe bancă.
  • 21-3. Primul gol al părții secunde a fost înscris tot pe contraatac, de Nicoleta Dincă.
După meciul România - Iran vom analiza prima evoluție a tricolorelor alături de antrenorul Costică Buceschi pe pagina Eurosport de Facebook.
  • 20-3. România a încheiat la pauză cu o diferență de 17 goluri. Nu este însă o seară fericită după accidentarea Oanei Borș.
  • 18-2. Oana Borș a fost reprofilată ca extremă dreaptă după ce Oana Borș s-a accidentat, dar a punctat și din această poziție.
  • 15-2. România continuă să marcheze gol după gol. Iran a luat time-out în minutul 20.
  • 13-2. Momente dureroase pentru România! Oana Borș, debutantă la Mondial, s-a accidentat grav în minutul 19. A aterizat rău după primul ei gol și are turneu final încheiat. În vârstă de 18 ani, extrema dreaptă părășete terenul în lacrimi, pe targă. Colegele sunt și ele în lacrimi.
  • Portarul Khalili (Iran) limitează proporțiile scorului. Are deja 7 intervenții în 16 minute, dar România are un avans de 10 goluri, 12-2.
  • 10-2. România a înscris primele 10 goluri în 13 minute. În acest ritm, este foarte posibil ca tricolorele să atingă cel puțin pragul de 40 de goluri.
  • 7-2. România nu stă foarte mult în atac. Încearcă să termine acțiunile cât mai repede. A marcat și Cristina Laslo pe faza a doua. Au trecut deja primele 10 minute.
  • 6-2. La nivelul extremelor, Adrian Vasile a început jocul cu cele mai experimentate jucătoare, Nicoleta Dincă și Laura Moisă. Prima a ajuns deja la 3 goluri.
  • 5-2. Un succesiv frumos al tricolorelor este finalizat în minutul 8 de la Laura Moisă.
  • 4-1. Alina Ilie este singurul inter dreapta de meserie din lot. A spart și ea gheața la primul ei turneu final la senioare.
  • 3-1. Iran a marcat primul gol la un Campionat Mondial în minutul 4, cu o aruncare de la distanță, prin blocajul României.
  • România a început în atac cu linia de 9 de metri care a câștigat titlul mondial la junioare în 2017, cu Bianca Bazaliu, Cristina Laslo și Alina Ilie.
  • 3-0. Așa cum era de așteptat, tricolorele au preluat controlul de la bun început. Toate cele trei reușite au fost realizate pe contraatac. A punctat de două ori și Nicoleta Dincă.
  • 1-0. Primul gol al României la Campionatul Mondial a fost realizat de Cristina Laslo, pe contraatac.
UPDATE. România are în față o debutantă la Campionatul Mondial. Iran a profitat de faptul că numărul de participante s-a extins de la 24 la 32. Naționala feminină a Iranului a evoluat la prima competiție importantă în 2008, la Campionatul Asiei. Băieții sunt la un nivel mai ridicat, iar câțiva dintre cei mai buni componenți ai lotului au jucat / evoluează la Dinamo: Saeid Heidarirad, Alireza Mousavi, frații Esteki.
Stuttgart verpflichtet Iraner Esteki
UPDATE. Jucătoarele României au ieșit la încălzire și vor evolua în echipament roșu în această seară.
UPDATE. Avem echipele de start la meciul din această seară. Din cele 18 jucătoare care au efectuat deplasare în Spania, pe margine au rămas Daciana Hosu și Ana Maria Tănăsie.
Romania - Iran echipe de start
Articolul inițial
România își începe astăzi aventura la Campionatul Mondial de handbal, iar debutul ar trebui să fie marcat de o victorie facilă. Adversara "tricolorelor" va fi reprezentativa Iranului, singura dintre cele 32 de echipe aflate la start care participă în premieră la turneul final.
În mod normal, diferența de scor ar trebui să fie singura necunoscută în meciul care se va juca la Castello, la fel ca toate celelalte partide din Grupa C. În celălalt meci al grupei, Norvegia va întâlni Kazakhstanul, un alt duel la care e de așteptat să asistăm la un scor fluviu în favoarea scandinavelor.
Pentru echipa alui Adi Vasile, meciul cu Iran are o importanță deosebită din mai multe puncte de vedere. Pe lângă punctele puse în joc, "tricolorele" au ocazia să își consolideze omogenitatea și să ia pulsul unui turneu de asemenea anvergură, ținând cont că în lot se află 10 debutante la un Mondial.

Sistemul de desfășurare al Campionatului Mondial prevede două faze a grupelor. Astfel, primele 3 echipe din cele 8 grupe de 4 vor avansa în grupele principale. România are de îndeplinit o simplă formaliatte în a ajunge acolo, dar este important și câte puncte va avea înainte de meciurile cu cele 3 echipe care vor veni din din Grupa D (Olanda, Suedia și Uzbekistan sau Puerto Rico).
Astfel, victoria în meciurile cu Iran și Kazakhstan este obligatorie, iar un rezultat pozitiv cu Norvegia ar fi o mină de aur pentru jucătoarele noastre, care le-ar da o șansă în plus la calificarea în sferturi, unde vor ajuge doar primele două clasate din grupele principale.
Pentru prima dată după 10 ani, România se prezintă la un turneu final fără Cristina Neagu, cea mai bună jucătoare a lumii în 4 rânduri. Neagu a anunțat însă din timp că va sări peste Mondialul din Spania, astfel că Adrian Vasile a avut răgazul să găsească cele mai bune soluții de înlocuire, în măsura posibilităților.
Programul României la Campionatul Mondial
  • România - Iran, vineri, 3 decembrie, ora 19:00
  • România - Kazakhstan, duminică, 5 decembrie, ora 19:00
  • România - Norvegia, marți, 7 decembrie, ora 21:30
Lotul României la Campionatul Mondial
  • Portari: Yuliya Dumanska (25 ani), Daciana Hosu (23 de ani), Diana Ciucă (21 ani).
  • Extreme stânga: Nicoleta Dincă (33 ani), Alexandra Dindiligan (24 ani), Ana Maria Tănăsie (26 ani).
  • Inter stânga: Bianca Bazaliu (24 ani), Bianca Harabagiu (26 ani), Anca Polocoșer (24 ani).
  • Centri: Cristina Laslo (25 ani), Andreea Rotaru (27 ani), Mădălina Zamfirescu (27 ani).
  • Inter dreapta: Alina Ilie (25 ani)
  • Extreme dreapta: Laura Moisă (32 ani), Oana Borș (18 ani).
  • Pivoți: Crina Pintea (31 ani), Lorena Ostase (24 ani), Alexandra Subțirică (34 ani).