România – Kazakhstan 38-17. Tricolorele și-au făcut treaba în primele două meciuri. De acum urmează marile bătălii

Actualizat 05/12/2021 la 23:16 GMT+2

România a avut probleme cu Kazakhstan doar o repriză, când a evoluat destul de crispată. După 14-9 la pauză, tricolorele au transformat jocul într-un antrenament

Crina Pintea

România a câștigat și al doilea meci la Campionatul Mondial de Handbal Feminin, 38-17 cu Kazakhstan. A fost o victorie incomparabil mai facilă decât acum 2 ani, când tricolorele s-au chinuit cu aceeași reprezentativă. Selecționata condusă de Adrian Vasile a obținut două victorii facile în primele două jocuri, dar toată lumea s-a așteptat la un astfel de scenariu. De acum încep însă lucrurile serioase. Mați, este finala grupei cu Norvegia.
FINAL | ROMÂNIA - KAZAKHSTAN 38-17
  • 32-13. Ultimele minute i-au aparținut interului Bianca Bazaliu. Echipa a construit pentru ea, iar campioana mondială de junioare din 2014 a înscris 3 goluri consecutive de la mare distanță. Meciul a ajuns în minutul 53.
  • 29-12. În 18 minute din repriza a doua, tricolorele au înscris mai multe goluri decât în prima repriză.
  • 25-12. Meciul s-a transformat într-un antrenament. Au marcat Ana Maria Tănăsie și Mădălina Zamfirescu. Mai sunt 16 minute de joc.
  • 22-11. A intrat în extrema dreaptă și Alexandra Dindiligan, care începe cu o reușită de moral.
  • 20-10. Încep să vină golurile pe bandă rulandă. Crina Pintea și Laura Moisă au dus diferența la 10 goluri în minutul 38. Extrema dreaptă a dedevit principala marcatoare, cu 6 goluri.
  • 17-10. Extreme sunt la înălțime. Moisă ajunge și ea la 4 goluri. Laura și Nicoleta au marcat mai mult de 50% din golurile echipei (9 goluri).
  • 16-9. Laura Moisă înscrie încă un gol ușor pe contraatac.
  • 15-9. Cristina Laslo marchează primul gol al reprizei secunde cu o aruncare de la șold.
România are un avans de 5 goluri la pauză: 14-9. Nu a fost cea mai bună repriză, dar tricolorele au meciul sub control.
  • Yuliya Dumanska are două parade superbe din situașie de unu la unu.
  • 13-8. Bianca Bazaliu prinde o bombă de la distanță, iar diferența de scor este mai apropiată de ceea ce se așteaptă de la tricolore. Să nu uităm că Norvegia a învins Kazakhstan la 28 de goluri diferență.
  • 12-8. Nicoleta Dincă a ajuns la 5 goluri în 24 de minute.
  • 11-8. Andreea Rotaru intră în teren și se duce hotărâtă spre poartă. Trage fără speranță pentru portarul advers.
  • 10-8. Kazakhstan se apropie din nou periculos în minutul 23.
  • 10-6. România alternează reușitele pe cele două extreme. A venit rândul Laurei Moisă să iasă în evidență. S-a mai îmbunătățit atacul în ultimele minute.
  • 9-5. Nicoleta Dincă devine cea mai bună marcatoare a României. după ce a punctat de încă două ori. Înscrie prin toate procedeele, ultimul gol fiind printr-o boltă. Extrema stângă a ajuns la 4 goluri. Kazakhstan a luat și al doilea time-out în minutul 20.
  • 7-5. Nicoleta Dincă este prima pe contraatc și tricolorele au un ușor avantaj în minutul 18.
  • 6-4. Crina Pintea este executanta aruncărilor de la 7 metri, cel puțin în această întâlnire. Prima a fructificat-o.
  • 5-3. Echilibru se rupe în minutul 12, când Nicoleta Dincă a reușit să ducă România la un avans de două goluri.
  • 4-3. Crina Pintea este găsită liberă pe semicerc și înscrie fără proble,e. Jocul României este însă departe de a aduce liniște în primele 11 minute.
  • 3-2. Alina Ilie găsește o breșă în zona centrală și readuce România în avantaj în minutul 9.
  • 2-2. Tricolorele par destul de crispate în startul acestui joc. Adversarele au egalat cu o aruncare de la mare distanță. Și surprinzător, au luat și time-out în minutul 7.
  • 2-1. România trece în avantaj în minutul 5. Laura Moisă a fructificat un succesiv.
  • 1-1. A venit și primul gol al României, în minutul 3. Apărarea s-a mișcat bine, a recuperat mingea, iar Cristina Laslo a egalat pe contraatac.
  • 0-1. Kazakhstan a deschis scorul pe contraatac. Tricolorele au irosit primele două atacuri.
  • România evoluează în galben azi și a început partida în apărare.
UPDATE. Medicul Florin Ciocoiu a vorbit despre starea de sănătate a extremei dreapta Oana Borș și problema testelor covid la Campionatul Mondial de handbal din Spania. Jucătoarea de la Minaur s-a întors acasă.

VIDEO | Ultimele vești despre Oana Borș. Când ar urma să revină pe teren jucătoarea naționalei

UPDATE. Avem și cele două echipe de start. Adrian Vasile a efectuat două schimbări pe foaia de joc. Au ieșit Oana Borș, accidentată, și Diana Ciucă și au intrat Ana Maria Tănăsie și Daciana Hosu.
Romania - Kazakhstan Echipele
UPDATE. Au mai rămas aproximativ 35 de minute până la startul meciului România - Kazakhstan. Tricolorele au ieșit la încălzire în arena de la Castellon.
Articolul inițial
Naționala feminină de handbal susține azi, de lșa ora 19:00, al doilea meci la Campionatul Mondial de Handbal feminin, în compania selecționatei Kazakhstan, locul 3 la Campionatul Asiei din această toamnă.
La final, jocul va fi analizat alături de Sandu Iacob într-o emisiune LIVE pe pagina Eurosport de Facebook.
Cele două reprezentative au avut rezultate în oglindă în urmă cu 2 zile. Tricolorele au surclarat Iran cu 39-11. Diferență de 28 de goluri a fost și la meciul naționalei Kazakhstan, doar că a pierdut disputa cu Norvegia, cu 46-18.

România - Kazakhstan, 3-0 în meciurile directe

Partida din această seară, de la Castellon, va fi a patra între cele două reprezentative la nivel oficial. România s-a impus de fiecare dată. Dar iată care au fost rezultatele:
  • România – Kazakhstan 31-19 la Jocurile Olimpice din 2008
  • România – Kazakhstan 36-20 la Campionatul Mondial din 2015
  • România – Kazakhstan 22-20 la Campionatul Mondial din 2019
În timp ce România se bazează la această competiție pe o echipă cu o medie de vârstă de 26 de ani, Kazakhstan are unul dintre cele mai tinere loturi din competiție, cu o medie de 22,6 ani. Reprezentanta Asiei este la a șasea prezență la un Campionat Mondial. Nu s-a clasat niciodată mai sus de locul 18. La acest turneu final s-a calificat după ce a terminat pe locul 3 la Campionatul Asiei. Toate jucătoarele activează pe plan intern, iar cele mai periculoase sunt Irina Alexandrova și Dana Abilda (centru). Cele două jucătoate sunt singurele care au stat mai mult de 50 de minute în teren cu Norvegia.
"Kazakhstan este o echipă care joacă într-un stil de handbal mai asemănător celui european, cu care suntem obișnuiți. Au cel puțin două jucătoare cărora le place să arunce de la 9 metri și un centru foarte arțăgos în relația de a juca unu contra unu. Dacă Iran nu am desconsiderat, în niciun caz nu vom face asta cu Kazakhstan, chiar dacă pe hârtie România este favorită. Noi trebuie să ne facem treaba, să ne respectăm munca", a prefațat Adrian Vasile, selecționerul României, această întâlnire.

VIDEO | Adrian Vasile a prefațat partida România - Kazakhstan, programată duminică, de la ora 19:00

Cu o victorie în această bătălie, România își asigură o clasare între cele mai bune 16 națiuni ale lumii. Campionatul Mondial din Spania este primul cu 32 de națiuni la start.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.