România a pierdut dramatic cu Olanda, după un meci bun făcut de jucătoarele lui Adi Vasile

Actualizat 09/12/2021 la 19:07 GMT+2

România - Olanda a fost un meci dramatic. Tricolorele au fost aproape să scoată un rezultat pozitiv, dar lucidictatea a lipsit pe final în atac și batavele au câștigat cu numai un gol diferență, scor 31-30.

Românai - Olanda (Campionatul European 2020)

România a făcut un meci mare contra Olandei, campioana mondială en-titre. După un început bun al tricolorelor, batavele s-au desprins, în special grație jocului excelent pe contra-atac. Diferența la pauză a fost de 3 goluri (17-14), dar a crescut în prima parte a reprizei secunde și se părea că Olanda nu va avea probleme în a câștiga.
Nu a fost să fie așa pentru că România a avut un final foarte bun. Cu 3 minute înainte ca sirena să anunțe sfârșitul meciului scorul era egal, 30-30, iar tricolorele chiar au avut șansa să preia conducerea. Din păcate, intervențiile fantastice ale lui Tess Wester au păstrat tabela intactă. Olanda a marcat apoi golul de 31-30 și Wester și-a scos din nou echipa la ultimul atac al României, care a pierdut astfel un punct care ar fi putut conta enorm.
Pentru România urmează duelurile cu Puerto Rico (sâmbătă) și Suedia (luni), dar șansele la o calificare în sferturi s-au redus considerabil după eșecul de azi.
Impresia lăsată astăzi de elevele lui Adrian Vasile a fost una excelentă. Tricolorele au demonstrat că într-o zi bună pot lupta de la egal la egal cu marile forțe ale handbalului mondial. O astfel de înfrângere este greu de digerat, dezamăgirea este mare pentru că e clar că se putea mai mult, dar această partidă ar putea marca un nou punct de plecare pentru echipa națională, evoluțiile unora dintre jucătorare tinere fiind foarte încurajatoare în acest sens.

FINAL | România - Olanda 30-31

• Meciul capătă accente dramatice! Chiper a ratat șansa să ne aducă în avantaj, dar nici batavele nu au reușit să marcheze.
  • 30-30. Egalitatea persistă. Dincă a egalata din nou pentru România. Mai sunt 3 minute.
  • 29-29. Cristina Laslo egalează dintr-o lovitură de la 7 metri.
  • 28-29. Diferența de un gol se păstrează și după time-out! România area atacul.
  • 27-28. Andreea Rotaru face o intercepție și înscrie un gol uriaș pe contraatac în minutul 54. Time-out Olanda.
  • 25-28. România a avut șansa să se apropie la un gol. A înscris până la urmă Malestein.
  • 25-27. Vine un gol și pe contraatac pentru România. Lorena Ostase este liberă pe 6 metri și mai sunt doar două goluri distanță între cele două echipe. Minutul 52.
  • 24-27. Rotaru marchează și de pe inter dreapta, pe al doilea pas.
  • 23-27. Adrian Vasile solicită time-out în minutul 50.
  • 23-26. Încă sunt speranțe. Andreea Rotaru ia o acțiune pe cont propriu și înscrie.
  • 21-26. Tess Wester marchează cu poarta goală și se desprinde din nou la 5 goluri distanță în minutul 48.
  • Anca Polocoșer este eliminată pentru 2 minute, dar Yuliya Dumanska șine echipa în joc cu o altă paradă imperesionantă.
  • 21-24. Crina Pintea obține o aruncare de la 7 metri, iar Cristina Laslo înscrie cu multă sete. Mai sunt 15 minute de joc până la final, încă totul este posibil.
  • 19-22. România are o serie de 3 goluri cu care revine în joc
  • 16-22. Olanda a luat viteză și s-a desprins la 6 goluri în minutul 39.
  • 15-18 Bianca Harabagiu răspunde cu o reușită rapidă.
  • 14-18 van der Heijden înscrie primul gol al reprizei.
  • Cristina Laslo obține 7 metri. De această dată execută Crina Pintea, dar este ghicită de Tess Wester.
Olanda a făcut diferența în prima repriză cu jocul de contraatac: 17-14
  • 14-17. Cu foarte multă șansă, van Wetering înscrie, iar Olanda ajunge la diferența maximă de până acum, în minutul 29.
  • 14-15. Alina Ilie se duce cu mult curaj spre poarta apărată de Tess Wester și reduce din diferență.
  • 13-15. Olanda nu joacă extraordinar, dar înscrie multe goluri ușoare, pe contraatac.
  • 13-13. Andreea Rotaru aduce un gol extrem de important pentru România.
  • 12-13 Olanda înscrie două goluri la rând care îl obligă pe Adrian Vasile să solicite time-out în minutul 25.
  • 12-11. Crina Pintea este de neoprit. A contribuit până acum la 50% din golurile echipei, cu 4 reușite și 2 aruncări de la 7 metri obținute.
  • Diana Ciucă apără o aruncare de la 7 metri în minutul 19!
  • 11-11. Crina Pintea este în mare formă și obține un alt 7 metri. A transformat Cristina Laslo
  • 10-11. Olanda trece din nou în față în minutul 18, după un gol al interului Lois Abbingh.
  • 10-9. Un assist și pentru Alina Ilie pentru Crina Pintea. Se înscrie la foc continuu. Olanda solicită time-out în minutul 16.
  • 8-7. Crina Pintea ține România în avantaj.
  • 7-7. Mingile pierdute ușor în atac se transformă în contraatacuri tăioase pentru adversare
  • 7-6. Tricolorele comit o eroare în atac, iar Olanda reduce din handicap pe contrataac.
  • 7-5. România are o acțiune bine legată în minutul 11. Mingea ajunge în extremă la Laura Moisă, care nu are nicio ezitare și duce echipa la o diferență de 2 goluri.
  • 5-4. România se află pentru prima dată la conducere. Bianca Bazaliu sparge gheața cu o aruncare de la distanță.
  • 4-4. Merge jocul cu pivotul în debutul întâlnirii pentru România. Crina Pintea primește o nouă minge utilă și restabilește egalitatea.
  • 3-3. Alina Ilie face o intercepție, o lansează pe contraatac pe Laslo, iar centrul de la Minaur marchează din nou. Au trecut 7 minute de joc.
  • 2-2. Cristina Laslo își asumă responsabilități și punctează pentru România în inferioritate numerică.
  • România vede deja o primă eliminare, în minutul 4. Anca Polocoșer a fost trimisă 2 minute pe margine.
  • 1-1. Crina Pintea obține o aruncare de la 7 metri, iar Cristina Laslo înscrie cu multă siguranță.
  • 0-1. Olanda deschide scorul pe contraatac. A marcat van Wetering.
  • România a început în apărare partida de la Castellon și evoluează în echipament albastru.
UPDATE. Olanda și România au fost adversare și la ultimul Campionat European, tot în Main Round. Selecționata portocalie a câștigat cu 35-24, dar ambele au ratat prezența în semifinale. În trei meciuri directe la nivel oficial în ultimii 3 ani, Olanda a câștigat de fiecare dată. S-a mai impus la Euro 2018 în Main Round cu 29-24 și în finala mică, scor 24-20.
UPDATE. Au mai rămas aproximativ 30 de minute până la startul meciului România - Olanda. Staff-ul tehnic al tricolorelor a decis să facă două modificări în echipa de de 16. Alexandra Badea și Diana Ciucă sunt pe foaia de joc. Au ieșit Ana Maria Tănăsie și Daciana Hosu. Extrema dreaptă de la Rapid București își face debutul la Campionatul Mondial.
Romania - Olanda
Articolul inițial
România va întâlni astăzi Olanda, în al 2-lea meci tare pe care tricolorele îl au la Campionatul Mondial din Spania. Echipa lui Adrian Vasile a avut parte de un debut lejer, întâlnind în primele două meciuri Iran și Kazakhstan. Victoriile au venit logic, dar inferioritatea adversarelor nu a permis creearea unei imagini exacte a nivelului la care se află reprezentativa noastră.
Apoi a venit dușul rece cu Norvegia (22-33), care ne-a demonstrat că suntem departe de elita handbalului feminin. Totuși, primele 20 de minute din partida contra scandinavelor au demonstrat că există potențial, iar duelul contra Olandei reprezintă o nouă șansă.

Batavele au câștigat Campionatul Mondial acum doi ani, dar echipa actuală nu a arătat că este capabilă de repetarea acelei performanțe. Egalul cu Suedia din prima fază a grupelor a fost unul de aur pentru România, care visează încă la o calificare în sferturi.
Evident, tricolorele au nevoie de minim 3 puncte în confruntările cu Olanda și Suedia, dar și de ajutorul Norvegiei, care ar trebui să câștige partidele cu aceste două echipe. Nu am pus la socoteală meciul nostru cu Puerto Rico, unde victoria ar trebui să fie totuși o formalitate.
Ultima întâlnire directă dintre România și Olanda este una de uitat pentru echipa noastră. La Campionatul European de anul trecut, batavele ne-au aplicat o corecție, 35-24, tot în faza a 2-a a grupelor, dar într-un meci care nu mai avea nicio miză pentru noi. La un campionat Mondial, România și Olanda nu s-au întâlnit niciodată până acum.
Programul României în faza a 2-a a grupelor
  • 9 decembrie: Olanda - România (ora 16:30)
  • 11 decembrie: România - Puerto Rico ( ora 16:30)
  • 13 decembrie: Suedia – România (ora 19:00)