România – Puerto Rico 43-20. Tricolorele au obținut o victorie de serviciu la Campionatul Mondial

Actualizat 11/12/2021 la 17:56 GMT+2

România și-a trecut în cont a treia victorie la Campionatul Mondial de handbal feminin. Tricolorele mai au un singur meci, luni, de la ora 19:00, în compania Suediei.

Cristina Laslo

România a înregistrat sâmbătă a treia victorie la Campionatul Mondial de Handbal Feminin, 43-20 cu Puerto Rico. A fost un joc în care nu s-a pus decât problema diferenței de scor.
Tricolorele nu au început însă chiar bine acest joc. Au părut destul de relaxate, fără nerv, astfel că au intrat în jocul adversarei. Au comiserori și au ratat multe situații clare de a marca. La scorul de 7-5 în minutul 17, Adrian Vasile a luat time-out și le-a certat serios pe jucătoare. "Este un joc, nu o joacă!".
După acest moment, România a luat jocul mai în serios și a marcat aproape la fiecare fază. După o diferență de 11 goluri la pauză, naționala s-a impus la final la o diferență de 23 de goluri
Prima reprezentativă mai are un singur meci la acest turneu final, în compania Suediei, luni, de la ora 19:00.

FINAL | România - Puerto Rico 43-20

• 32-12. Alexandra Subțirică ajunge și ea la 4 goluri. iar diferența de 20 de goluri este atinsă în minutul 47.
  • 26-9. Tricolorele au început mult mai serios repriza secundă și au un parțial de 6-0 în primele 7 minute ale părții secunde.
  • 21-9. Alexandra Subțirică a marcat primul gol al reprizei secunde.
România a plecat la cabine cu un avans de 11 goluri, 20-9.
  • 19-9. Diferența de 10 goluri a fost atinsă în minutul 29.
  • 17-8. Alexandra Badea a ajuns la 5 goluri, fiind cea mai bună marcatoare a echipei.
  • Cristina Laslo ratează o aruncare de la 7 metri la scorul de 15-7 în minutul 26.
  • 13-6. România joacă mai aprope de adevăr și începe să termine cu gol fiecare acțiune (min. 22).
  • 10-5. Tricolorele s-au trezit și au luat un avans de 5 goluri în minutul 19.
  • Adrian Vasile a solicitat time-out și și-a certat jucătoarelor, așa cum poate nu a făcut-o niciodată. "Este un joc, nu o joacă!"
  • 7-5. Iar dacă România nu marchează, o face Puerto Rico. După 17 minute, diferența este doar de 2 goluri.
  • România nu se poate conecta la acest meci și comite multe erori. De asemenea, ratează foarte mult din situații de unu la unu
  • 6-4. România a primit un gol de cascadorii râsului în minutul 13.
  • 5-3. Primul gol de la distanță este marcat de Alina Ilie, în minutul 10.
  • Puerto Rico surprinde și solicită time-out în minutul 9.
  • 4-2. România reușește desprinderea după 8 minute. Ultimele două reușite au venit din mâna Lorenei Ostase.
  • 2-2. Pentru câteva secunde, Puerto Rico a fost în avantaj. Alexandra Badea a înscris și al doilea gol.
  • 1-0. Alexandra Badea a marcat primul gol în acest joc, dar și primul gol personal la un turneu final de senioare.
  • Yuliya Dumanska și Laura Moisă sunt cele două jucătoare din tabăra tricoloră odihnite în partida de azi.
Articolul inițial
România a ieșit din lupta pentru o calificare în sferturile de finală la Campionatul Mondial de handbal feminin, dar trage să-și atingă măcar obiectivul cu care a plecat de acasă, o clasare în Top 10.
Sâmbătă, de la ora 16:30, va înfrunta Puerto Rico, iar luni, de la ora 19:00, va încheia cu o partidăcontra Suediei. Tricolorele au nevoie de două victorii pentru a prinde locul 3 în grupă. Totodată, speră că Norvegia nu va pierde tot azi contra Suediei (ora 21:30).

România a învins Puerto Rico la 33 de goluri diferență în 2015

România a pierdut ultimele două jocuri în Spania, cu Norvegia (22-33) și Olanda (30-31). Situația în clasament înaintea partidelor de azi, România – Puerto Rico, Olanda – Kazakhstan și Norvegia – Suedia este următoarea:
  • Norvegia – 6 puncte
  • Suedia – 5 puncte
  • Olanda – 5 puncte
  • România – 2 puncte
  • Kazakhstan – 0 puncte
  • Puerto Rico – 0 puncte
Adrian Vasile a anunțat că echipa va trata partida cu Puerto Rico la potențial maxim. România este interesată și de golaveraj, pentru că acesta va fi criteriu de departaje la întocmirea ierarhiei pentru locurile 9-12 sau 13-16, în caz de egalitate de puncte cu naționale din alte grupe.

VIDEO | Adrian Vasile a trasat un obiectiv clar pentru partida România – Puerto Rico

Selecționata din zona Caraibelor a câștigat un singur meci în Spania, cu Uzbekistan, cu 30-24, care a ajutat-o să intre în Top 24. În celelalte jocuri, Puerto Rico a fost învinsă la peste 30 de goluri diferență: 15-55 cu Olanda, 10-48 cu Suedia și 7-43 cu Norvegia.
România și Puerto Rico nu sunt la prima confruntare într-un turneu final. Au fost față în față și la turneul final din 2015. Tricolorele au câștigat atunci la o diferență de 33 de goluri, cu 47-14.