România a rămas fără victorie împotriva unui adversar din Europa la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania, fiind învinsă și de Suedia în ultima partidă, cu 34-30.
Reprezentativa nordică s-a calificat în sferturile de finală, în timp ce selecționata condusă de Adrian Vasile a terminat acest turneu final pe locul 13. Exceptând locul 13 la Mondialul din 2011, România nu a mai terminat niciodată atât de jos la un Mondial sau European după 2001.
Suedia a controlat tot meciul, dar și România a avut și ea câteva porțiuni bune de joc. Yuliya Dumanska a ajutat echipa în câteva rânduri să rămână în joc, iar tricolorele au pus probleme atât timp cât nu au oferit șansa adversarelor să plece pe faza a doua și contraatac. Scandinavele au gestionat totuși perfect presiunea de la această întâlnire, iar la final și-au atins obiectivul.
Campionatul Mondial
IHF își "vinde" Mondialul cu 32 de națiuni: "Calitatea a crescut". Nordicii au taxat aspru afirmația
21/12/2021 LA 13:53

FINAL | România - Suedia 30-34

• 27-32. Suedia se menține la adăpostul unui avantaj de 5 goluri, cu 6 minute înainte de final.
  • 24-29. România nu are timp să se bucure de niciun gol. Scandinavele repun mingea foarte repede și înscriu cu lejeritate și regularitate.
  • 23-27. Karlsson își duce echipa din nou la un scor de calificare în sferturile de finală. Mai sunt 12 minute de joc.
  • 22-25. Hagman readuce Suedia la 3 goluri avans.
  • 22-24. România a redus numărul de greșeli în atac. Suedia a solicitat time-out.
  • 20-22 Yuliya Dumanska sare din bară în bară și își ajută echipa să revină în meci. Crina Pintea se demarcă pe semicerc și înscrie.
  • 19-22. Primul contraatac al României este fructificat de Laura Moisă în minutul 37.
  • 18-22. Yuliya Dumanska ține echipa în joc, apără mingi grele, iar Bianca Bazaliu este pusă din nou în valoarea în atac.
  • 16-22. Suedia zburdă pe faza a doua și contraatac, România are probleme cu replierea, astfel că diferența se mărește.
  • 16-20. Bianca Bazaliu trimite o bombă de la distanță, fără speranță pentru portarul advers
  • 15-19. Crina Pintea este pe fază la o minge revenită din bară și înscrie primul gol al reprizei secunde.
România a pierdut ritmul în finalul reprizei, iar Suedia a plecat la cabine cu un avantaj consistent, de 5 goluri, scor 19-14.
  • Crina Pintea a ratat un 7 metri
  • 14-18. Suedia are un final de repriză solid și i-a un avans cu care în acest moment este calificată matematic în sferturile de finală. Lorena Ostase a fost eliminată 2 minute.
  • Cristina Laslo a lovit bara dintr-o aruncare de la 7 metri. Suedia a luat time-out în minutul 26.
  • 14-16 Suedia rămâne în avantaj, deși România a avut șansa de a restabili egalitatea la 15-15
  • 11-12. Bianca Harabagiu este jucătoarea momentului, evoluează cu mult tupeu, iar România a revenit la un gol în spatele adversarei.
  • 9-12. Mellegard scapă pe contraatac și ajută Suedia să se desprindă la 3 goluri distanță în minutul 18. România a solicitat primul time-out.
  • 8-9. Se joacă foarte alert. Bianca Harabagiu găsește un culoar în apărarea adversă, acționează cu multă încredere și menține România lângă Suedia.
  • 7-8. Crina Pintea este de neoprit când prinde prim-planul.
  • 5-6. Andreea Rotaru intră în depășire și înscrie un gol important, în inferioritate.
  • 4-6. Suedia speculează ratările tricolorelor și ia viteză. Alina Ilie a fost eliminată 2 minute.
  • 4-4. Cristina Laslo beneficiază de un alt 7 metri și avem a patra egalitate în meci.
  • 3-4. Suedia profită de ultimele situații de joc și este din nou în avantaj în minutul 8.
  • România ratează două ocazii din situații de unu la unu, astfel că a irosit șansa unei prime desprinderi.
  • 3-2. Yuliya Dumanska a avut o intervenție de mare portar. România a putut revebi astfel la conducere, prin Cristina Laslo.
  • 2-2. Cristina Lalos se revanșează dintr-o aruncare de la 7 metri.
  • 1-2. Suedia a trecut la conducere, după ce Cristina Laslo a ratat două în două faze consecutive.
  • 1-0. România a început partida în atac, iar prima acțiune s-a încheiat cu un gol al interului Bianca Bazaliu.
Yuliya Dumanska și Laura Moisă, jucătoare odihnite cu Puerto Rico, au revenit în echipa de 16. În afara lotului au rămas Ana Maria Tănăsie și Daciana Hosu.
Articolul inițial
România susține în această seară, de la ora 19:00, în compania Suediei, ultima partidă la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Spania. Indiferent de rezultatul final, tricolorele nu mai au nicio șansă de calificare în sferturile de finală.
Dar selecționata lui Adrian Vasile speră să plece de la turneul final cu un rezultat bun și o impresie pozitivă. Partida are totuși și o miză pentru România. În cazul unei victorii va termina pe locul 9. La orice alt rezultat, prima reprezentativă încheie pe locul 4 în Grupa 2 principală și pe locul 13 în clasamentul final. Echipa a plecat de acasă cu obiectivul de a se clasa în Top 10. La ultima ediție a ocupat locul 12.

Adrian Vasile a prefațat România-Suedia! Ce așteptări are de la ultimul meci din grupa principală

România - Suedia, un meci cu miză uriașă pentru selecționata nordică

De partea cealaltă, Suedia este în cărți pentru o calificare în sferturile de finală ale turneului final din Spania. Înaintea jocurilor de azi, reprezentativa condusă de Tomas Axner este pe locul 3 în Grupa 2, la un punct distanță de Olanda și Norvegia, care se înfruntăde la ora 21:30, Suedia are nevoie de o victorie la cel puțin 3 goluri înpotriva României pentru a nu depinde de rezultatul ultimei partide a zilei în grupă.
Dacă România nu a punctat încă împotriva adversarilor din Europa, Suedia vine la acest joc după una dintre cele mai frumoase întâlniri de la Mondialul din Spania, contra Norvegiei, încheiată cu 30-30. Suedia a avut 28-30 cu mai puțin de două minute la final, dar a reușit să revină și să obțină un punct imens. În prima fază a competiției, Suedia a terminat egal și cu Olanda, 31-31.