Cele mai uluitoare 5 victorii din acest secol ale handbalului masculin din România. Ultima a venit la Dinamo - Veszprem

Publicat 29/10/2021 la 15:22 GMT+3

Dinamo a învins aseară una dintre cele mai bune echipe din lume, Veszprem, cu 31-29 în Liga Campionilor, după un meci pe care l-a controlat în cea mai mare parte.

Dinamo handbal - Valentin Ghionea

Credit imagine: Other Agency

Dinamo București a înregistrat, joi seara, una dintre cele mai mari victorii ale handbalului masculin din acest secol, după ce a învins Veszprem cu 31-29, într-un joc din Grupa B a Ligii Campionilor. Un succes pe care nu l-a așteptat aproape nimeni din mai multe considerente.
În primul rând, formația maghiară este una dintre cele mai tari formații din lume, care a jucat trei finale de Liga Campionilor în ultimii 8 ani și s-a calificat de alte trei ori în Final Four. Nu mai departe de acest sezon, Veszprem a învins FC Barcelona și PSG. Nu în ultimul rând, dispune de un buget peste 10 milioane de euro, de 3 ori și ceva mai mult decât Dinamo.
Dinamo - Amine Bannour
Apoi, Dinamo provine dintr-o națiune în care reprezentativa masculină nu s-a mai calificat la un turneu final de 10 ani. România este singura țară cu un club în Liga Campionilor care nu a mai jucat de ani de zile la o competiție majoră cu echipa națională.

Fără doar și poate, acest rezultat din Dinamo – Veszprem într-un Top 5, al celor mai uluitoare rezultate consemnate în acest secol în handbalul masculin românesc. Dar haideți să vedem cum arată această ierarhie, alcătuită în ordine cronologică de Eurosport România,
  • 2004, Liga Campionilor, HCM Constanța – FC Barcelona 29-27
La primul sezon în Liga Campionilor, HCM Constanța a învins un nume uriaș în handbalul masculin, FC Barcelona. La data respectivă, catalanii aveau deja 6 titluri în această competiție, legând o serie de 5 trofee în perioada 1996-2000. Iar la finalul ediției 2004/05, aveau să-și treacă în cont și al 7-le trofeu. La data respectivă, Constanța ridica o generație de excepție, cu Stănescu, Toma, Buricea, Stavrositu, Băiceanu, etc
  • 2009, Liga Campionilor, HCM Constanța – Montpellier 37-33
Constanța a obținut o nouă victorie mare în Liga Campionilor, în fața unei formații conduse la data respectivă de marele Nikola Karabatic, aflat în mare ascensiune. Franeczul era dublu câștigător al Ligii Campionilor, campion olimpic și mondial en-titre. HCM a obținut o victorie uimitoare, mai ales Montpellier a luat-o tare și a condus la 8 goluri diferență
  • 2010, Calificări Campionatul Mondial, Rusia – România 32-37
Naționala masculină condusă de Vasile Stângă a obținut o calificare fabuloasă la Campionatul Mondial din 2011, după ce s-a impus în returul de la Chekhov cu 37-32. Nimeni nu-i mai dădea vreo șansă, după ce în tur pierduse în București cu 32-28. Dar tricolorii au făcut un meci care va rămâne pentru totdeauna în istoria handbalului românesc. Csepreghi, Popescu, Șania, Novanc, Jurcă, Ghionea 4, Florea s-au numărat printre eroii naționalei la acel joc
  • 2021, Liga Campionilor, Dinamo București – Vive Kielce 32-29
Dinamo a obținut în ultimii ani alte câteva victorii importante în Liga Campionilor, care au ajutat-o să crească, dar succesul cu Vive Kielce, de la începutul acestui sezon, a demonstrat cătot drumul a fost bine bătătorit până aici. A fost și primul joc oficial pentru Xavier Pascual la Dinamo în Liga Campionilor, iar succesul avenit împotriva câștigătoarei din 2016.
Dinamo handball - Xavier Pascual
  • 2021, Liga Campionilor, Dinamo – Veszprem 31-29
Vive Kielce a câștigat finala din 2016 într-o finală cu Veszprem. Echipa maghiară este însă o echipă considerată peste polonezi în handbalul mondial, între cele mai bune 4 din lume, alături de Barca, PSG și THW Kiel. Dinamo a jucat însă cu aceeași dezinvoltură și a obținut un rezultat care a făcut înconjurul Europei.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Sursa foto: CS Dinamo