Cristina Neagu, "regină" în Liga Campionilor! E pe locul 1 în topul marcatoarelor

Publicat 03/04/2021 la 20:31 GMT+3

CSM București s-a impus, sâmbătă, cu 32-27 în fața handbalistelor de la CSKA Moscova, în prima manșă a sferturilor de finală EHF Champions League.

Cristina Neagu

CSM București a câștigat manșa tur contând pentru sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, formația bucureșteană impunându-se cu 32-27 împotriva grupării CSKA Moscova.La pauză scorul a fost 20-12. Meciul s-a disputat în Sala Polivalentă din București. Manșa secundă se va disputa duminică, 11 aprilie, de la ora 17.00 (ora României), la Moscova.
Învingătoarea din această dublă manșă se va califica în Final Four-ul Ligii Campionilor. În optimile de finală, CSM București a trecut de SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul general de 54-51.În grupe, fetele antrenate de Adi Vasile au terminat pe locul al treilea. De cealaltă parte, moscovitele au învins cu 27-21 echipa Krim în returul optimilor, după ce Krim câştigase turul cu 25-20.

Cristina Neagu, pe locul 1 în topul marcatoarelor din Liga Campionilor

Cristina Neagu, căpitanul echipei naționale a României, a urcat pe primul loc în topul marcatoarelor Ligii Campionilor, după victoria echipei CSM Bucureşti cu CSKA Moscova, scor 32-27, în turul sferturilor competiţiei. Astfel, bătălia de la distanță dintre Cristina Neagu şi Ana Gros (Brest) continuă.
Neagu a urcat pe primul loc după reuşita CSM Bucureşti de sâmbătă cu ŢSKA Moscova, adunând 106 goluri faţă de 104 ale handbalistei de la Brest. Brest va juca însă duminică, cu Metz, turul sferturilor, astfel că Ana Gros are şansa de a reveni în topul marcatoarelor. Cristina Neagu a mai câştigat titlul de golgheter al Ligii Campionilor în 2015 şi 2018. Deţinătoarea Ligii Campionilor este formaţia Gyor ETO.