CSM București a câștigat Cupa României, a 5-a din vitrina clubului

Actualizat 22/05/2022 la 20:34 GMT+3

SCM Vâlcea nu a rezistat decât 35 de minute de joc în finala Cupei României, câștigată de CSM București cu 34-26.

CSM București Cupa Romaniei

de Marian Ursescu
Marile rivale din handbalul românesc, în ultimii patru-cinci ani, CSM București și SCM Rm. Vâlcea s-au întâlnit și în finala Cupei României 2022, la Mioveni.
În semifinale, CSM a trecut lejer de Măgura Cisnădie, cu 28-23, în timp ce Vâlcea venea după thrillerul cu Rapid, cu 20 de minute de prelungiri, în care se impusese cu greu, 41-39. Și finala a început și ea într-un ritm amețitor. Vâlcea s-a luat la trântă cu masiva apărare a ”tigroaicelor”, a compensat printr-un joc în mare viteză și repuneri rapide de la mijlocul terenului.
Cum-necum, toată prima repriză, CSM a trebuit să alerge după echipa olteană, plecată clar din postura de outsider. Cei aproximativ 700-800 de suporteri veniți de la Vâlcea erau fericiți la pauză. Favoritele conduceau cu 15-14 după 30 de minute de handbal spectacol.

A 5-a Cupă din vitrina clubului

Și în debutul părții secunde, Vâlcea a mai punctat de două ori și s-a desprins la 17-14, apoi 18-15. Neagu și compania nu știau ce să mai facă. S-au grupat însă excelent în apărare. Știau că doar o defensivă beton poate schimba soarta disputei. Meciul s-a jucat în următoarele 14 minute!
Vâlcencele nu au mai avut soluții și s-au lovit ca de un zid de apărarea ”tigroaicelor”, cu Amorim, Broch, Ramusovic, Arntzen în rolurile principale. De la 15-18, în minutul 33, s-a făcut 26-19, 14 minute mai târziu, pentru CSM București! Rezervele de energie ale echipei lui Bent Dahn se încheiaseră. Semifinala cu Rapid, cele 20 de minute de prelungiri, s-au văzut mai mult ca niciodată.
Până la final pe teren nu a mai fost decât o singură echipă: CSM București. Neagu a făcut încă o data un joc mare, meciurile cu Vâlcea fiind foarte motivaționale pentru interul stânga. A terminat jocul cu 12 goluri marcate!
După două finale pierdute, 2020 cu Vâlcea, și 2021 cu Gloria Buzău, Cupa României se întoarce în vitrina clubului patronat de Primăria Capitalei. Este al cincilea din ultimii 8 ani!

Tigroaicele au luat toate trofeele individuale

Și Cupa României nu a fost singurul trofeu luat de bucureștence. Echipa antrenată de Adi Vasile și Iulia Curea și-a adjudecat și toate premiile individuale: 5 la număr!
  • Cel mai bun portar: Marie Davidsen
  • Cea mai bună apărătoare: Yvette Broch
  • MVP: Emilie Arntzen
  • Golgheter și jucătoarea meciului: Cristina Neagu