Campioana României a fost condusă întreg meciul, reuşind egalarea, 24-24, în min. 59, dar a Reistad a marcat golul victorie în ultima secundă.
Esbjerg, care a câştigat grupa din care a făcut parte şi CSM București, a avut un avantaj maxim de cinci goluri în prima repriză, iar în a doua de patru goluri, 23-19 (min. 53). CSM s-a apropiat la un singur gol de câteva ori, 15-16, 16-17, 19-20, dar a egalat abia pe final, ratând chiar şansa de a trece în avantaj prin Broch.

Pentru CSM au marcat Cristina Neagu (9 goluri), Eduarda Amorim (3), Alexandra Dindiligan (3), Elizabeth Omoregie (2), Emilie Hegh Arntzen (2), Carmen Martin Berenguer (2), Siraba Dembele Pavlovic (2) și Yvette Broch (2).
Pentru daneze au înscris Kristine Breistoel (7 goluri), Henny Ella Reistad (6), Sanna Charlotte Solberg-Isaksen 5(), Vilde Mortensen Ingstad (4), Mette Tranborg (2), Kaja Kamp Nielsen (2).
Rikke Vestergaard Poulsen a apărat 7 şuturi (23,33%). Marie Davidsen a apărat 4 aruncări (23,53%), Tess Wester a parat 2 şuturi, iar Jelena Grubisic a parat o aruncare.
Manşa secundă va avea loc la Esbjerg, pe 8 mai, de la ora 17:00.
Handbal
Minaur Baia Mare a pierdut prima bătălie cu Naerbo în finala EHF European Cup
21/05/2022 LA 16:55
Handbal
Thriller la Mioveni. Vâlcea a avut nevoie de 80 de minute pentru a trece de Rapid în Cupa României!
21/05/2022 LA 15:44