CSM București a stopat criza cu o victorie clară împotriva liderului din grupa Ligii Campionilor

Actualizat 20/11/2021 la 18:46 GMT+2

CSM București a învins Ferencvaros cu 27-21, într-o partidă din Grupa A a Ligii Campionilor. Acesta a fost și ultimul joc oficial al echipei din 2021.

Cristina Neagu, jucătoarea de la CSM București

CSM București a avut câteva săptămâni grele înaintea partidei cu FT Rail Cargo. A pierdut ultimele două jocuri din Liga Campionilor, cu Brest Bretagne și întâlnirea tur cu formația maghiară cu goluri primite în ultima secundă. De asemenea, a fost înfrântă și în Liga Națională de Dunărea Brăila. În plus, Barbara Lazovic, una dintre jucătoarele cheie, s-a accidentat grav și ratează tot restul sezonului.
Cristina Neagu & Co au avut însă o săptămână pe care au dedicat-o doar pregătirii acestui retur. Campioana României avea nevoie în primul rând de o victorie pentru a pleca mai liniștită în vacanță. În același timp, pentru a rămâne preajma echipelor aflate în zona locurilor 1-4 în Grupa A.

CSM București s-a desprins la 6 goluri încă din prima repriză

CSM București pierduse ultimele două partide directe cu Ferencvaros în Liga Campionilor, dar avea procentaj de sută la sută în jocurile directe desfășurate în România: patru victorii la diferențe cuprinse între 3 și 6 goluri. Statistica a fost confirmată și cu această ocazie.
Cu o dorință mare de revanșă, CSM a început decisă această întâlnire și a impus ritmul din primele 20 de minute. Echipa maghiară a fost în meci doar pentru 20 de minute, când s-a înregistrat egalitatea pentru ultima oară, scor 9-9. În timp ce Neagu, Ramusovic și Arntzen s-au descurcat de minune în atac, adversarele nu au putut trece de portarul Marie Davidsen. În ultimele 10 minute ale primei părți, gazdele s-au desprins la 16-10 și au luat o opțiune importantă pentru victorie încă de la pauză (16-11).
Cu multe jucătoare experimentate în lot, reprezentanta României nu i-a dat nicio șansă adversarei din Ungaria să mai revină în joc. Ferencvaros a părut stoarsă de energie, având în vedere că la mijlocul săptămânii a avut și derby-ul cu Gyor în Ungaria (scor 20-25). În cele din urmă, CSM București a obținut o victorie fără dubii, cu 27-21! Rezultatul a însemnat prima înfrângere pentru FTC în Liga Campionilor în acest sezon, dar și o mare gură de oxigen pentru Adrian Vasile & Co.
Cristina Neagu a fost și de această dată principala marcatoare a echipei, cu 9 goluri.
Întrecerile de handbal la nivel de cluburi intră în vacanță, pentru că în decembrie are loc Campionatul Mondial din Spania, cu România printre cele 32 de participante.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.