De MARIAN URSESCU
Campioana României, CSM București a terminat pe locul 5 grupa A de calificare și va avea un adversar extrem de puternic în ”optimi”. Ultimul meci din grupă, cu Team Esbjerg, nu a mai putut schimba ierarhia în clasament pentru Neagu și Compania. Deși a jucat de la egal la egal cu liderul clasamentului, CSM București s-a văzut egalată în ultima secundă, Henny Reistad marcând de la 7 metri.
Esbjerg era neînvinsă de 10 meciuri în Liga Campionilor și de 28 de partide în total. A bifat-o și pe a 29-a, dar cu oarecare emoții.
Handbal
Laudatio pentru "Pitica Atomică" a handbalului! Valentina Elisei Ardean, la momentul retragerii
ACUM 19 ORE
Pentru CSM București actualul sezon a fost unul, per ansamblu slab, cu primele patru clasate reușind doar 3 puncte! CSM a bătut doar pe Ferencvaros și a obținut un punct cu Esbjerg. În rest au fost victorii cu echipele clasate pe locurile 6-8: Dortmund, Buducnost, Podravka.

O jucătoare care vine la CSM, MVP-ul meciului cu Metz!

CSM București și-a aflat și adversarul din optimile de finală. E vorba de campioana Rusiei, ȚSKA Moscova, echipa antrenată de românul Florentin Pera. ȚSKA avea nevoie de succes în ultima etapă pentru a termina pe locul 4 și a devansa Odense, campioana Danemarcei. Rusoaicele au întors meciul în partea a doua și s-au impus la limită, 27-26.
Franțuzoaicele au condus în partea a doua cu patru goluri avantaj, 16-12, dar gazdele au revenit senzațional. ȚSKA a trecut apoi la conducere, la 4 lungimi: 24-20. Jucătoarea partidei a fost extrema dreapta Marina Sudakova, handbalista care va juca pentru CSM București din sezonul viitor. Sudakova a marcat de patru ori, deși a jucat doar în repriza a doua.

Pera a câștigat de trei ori în Polivalentă, cu Vâlcea

Florentin Pera cunoaște foarte bine echipa bucureșteană din perioada în care antrena SCM Rm. Vâlcea. De altfel, cu SCM Rm. Vâlcea, în Sala Polivalentă din Capitală, acolo unde va avea loc prima manșă a întâlnirii cu ȚSKA, pe 26 februarie, Pera a pierdut o singură dată și a câștigat de trei ori! Au fost două meciuri cu trofee pe masă: Supercupa României și Cupa României. De fiecare dată Vâlcea a câștigat.
Ultima dată CSM a pierdut la București contra rivalei din Vâlcea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, sezonul trecut! Oltencele au câștigat cu 27-21, dar CSM București s-a calificat mai departe pentru că învinsese, la rândul său, în deplasare, cu 33-24.

ȚSKA Moscova a eliminat CSM București sezonul trecut

CSM București s-a întâlnit cu ȚSKA Moscova și în sezonul trecut, dar în faza sferturilor de finală. După 32-27, la București, CSM a pierdut la Moscova cu 19-24. Rusoaicele s-au calificat atunci grație golurilor mai multe marcate în deplasare. A fost pentru prima dată când ȚSKA s-a calificat în Final 4.
CSM București a avut trei participări consecutive în careul de ași, de la Budapesta, între 2016 și 2018, dar nu a mai reușit să ajungă în Final Four de patru sezoane.
Și acum traseul va fi foarte, foarte greu. Dacă va trece de ȚSKA Moscova, CSM va întâlni apoi în sferturi, din nou, pe Team Esbjerg din Danemarca.
* partidele tur sunt pe 26/27 martie, returul pe 2/3 aprilie
** Team Esbjerg, Rostov Don, Gyor și Vipers sunt calificate direct în sferturile de finală
Handbal
Gheorghe Tadici, replică dură pentru Cristina Neagu, după acuzațiile hanbalistei la adresa Zalăului
IERI LA 07:02
Handbal
Cristina Neagu după victoria de la Zalău: "Cu noi vă dați viața, cu alții vă dați..la o parte!"
26/05/2022 LA 18:50