Revenirea Cristinei Neagu nu a reușit să o salveze pe CSM București în derby-ul grupei cu Rostov Don. Echipa lui Per Johansson, venită după o victorie la limită în Danemarca, 25-24 cu Esbjerg, în care gazdele au ratat în ultima secundă o aruncare de la 7 m, a profitat din plin de o evoluție slabă a bucureștencelor în prima repriză și s-a impus în cele din urmă cu 27 - 22 în partida restantă din etapa a treia a Ligii Campionilor.
Duelul cu Rostov din Sala Polivalentă a fost ultimul meci european din acest an pentru CSM, întrucât întâlnirea cu Bietigheim de duminică a fost amânată, echipa germană fiind în carantină.

CSM București a pierdut derby-ul cu Rostov Don

Liga Campionilor
Ghinion teribil pentru Dinamo înainte de super-meciul cu PSG, din grupele Champions League
ACUM 5 ORE
Încă din startul partidei, Rostov a reușit să destabilizeze defensiva echipei lui Adrian Vasile, însă diferența clară s-a făcut în a doua jumătate a primei reprize, când fetele lui Per Johansson a înscris șase goluri consecutiv, rezolvând în mare parte ecuația partidei.
Paradele Denisei Dedu au limitat proporțiile scorului la pauză, 16-10 pentru Rostov, iar împreună cu cele 11 goluri reușite de Cristina Neagu, au oferit un licăr de speranță în repriza secundă, însă CSM București nu a avut forța de a reveni.
CSM București a pierdut, astfel, în 2020, în fața principalelor contracandidate - Kristiansand (25-30) și Rostov. Echipa din capitală se menține însă pe locul doi în grupă, având număr dublu de meciuri disputate față de ocupanta locul trei.
CSM București - Rostov Don 22 - 27
CSM: Neagu 11, Martin 3, Smeets 3, Cvijic 3, Lazovic 1, Omoregie 1
Rostov: Vyakhireva 5, Borschenko 4, Zaadi 4, Managarova 4, Kozhokar 3, Krpez 2, Kuznetsova 1, Bobrovnikova 1, Makeeva 1, Lagerquist 1, Tazhenova 1
Handbal
Adio grupe? HC Dobrogea Sud Constanța a suferit o înfrângere dură în Liga Europeană
ACUM O ZI
Handbal
SCM Rm. Vâlcea l-a angajat pe antrenorul secund al naționalei României. "Este tobă de carte!"