CSM București pierde la Brest, 21-24, și-și ia adio de la calificarea directă în sferturi

Actualizat 19/01/2022 la 23:54 GMT+2

Seară de coșmar pentru linia de 9 metri a ”tigroaicelor”: Neagu 7 goluri din 19 aruncări, Omoregie 3/9, Arnten 1/9, Da Silva 1/5 și Klikovac 0/2

Elizabeth Omoregie, jucătoarea celor de la CSM București

De MARIAN URSESCU
CSM București a pierdut miercuri seara partida restanță din etapa a 9-a, grupa A, în Liga Campionilor. La Brest, campioana României a început excelent disputa și a condus cu 4-0, 5-1 și apoi 6-2.
Ușor-ușor, iureșul oaspetelor s-a stins, iar în ofensivă interii au început concursul de aruncări la poartă. Au făcut-o mai mare decât e pe portarul Cleoptare Dareleux. Campioana olimpică a prins o seară memorabilă și a închis poarta în multe momente.
A fost 11-11 la pauză, iar în partea a doua campioana Franței a trecut la conducere. CSM a fost echipa care a trebuit acum să alerge mereu pentru a strânge scorul. CSM nu a mai reușit însă să revină, în ciuda unei evoluții foarte bune a portarului Jelena Grubisic.

Mingea nu a ajuns de două ori la extreme

Tot jocul CSM-ului s-a înghesuit la 9 metri, dar niciunul dintre interii bucureșteni nu a fost în ”mână”. Mingea nu a ajuns de două ori la extreme, care au alergat înainte și înapoi degeaba. Neagu a aruncat de 19 ori la poartă, dar a marcat doar 7 goluri, un procentaj mult mai bun însă decât campioana norvegiană Emilie Arntzen (1 gol din 9 aruncări), centrul Elisabeth Omoregie (3/9), sau jucătoarele folosite pe inter dreapta: Samara da Silva (1/5) și Andrea Klikovac (0/2).
Pe final a fost un pic de suspans când cele de la Brest au început și ele să greșească mai mult. La 21-20 le-a salvat încă o dată Darleux prin paradele sale.

Sâmbătă, la București vine Dortmund

Înfrângerea de la Brest scoate definitiv din calcule pe CSM în lupta pentru primele două locuri, cele care duc direct în sferturile de finală. CSM trebuie să lupte acum pentru a termina cât mai bine, pe unul dintre locurile 3-6, pentru a juca în optimi cu un adversar mai convenabil din cealaltă grupă a Ligii Campionilor, grupa B.
CSM București nu are timp de respiro. Sâmbătă, de la ora 17:00, va întâlni la București, în Sala Polivalentă, pe Borussia Dortmund, campioana Germaniei. CSM are neapărat nevoie de succes pentru a-și securiza măcar locul 5. În tur, la Dortmund, echipa antrenată de Adi Vasile s-a impus cu 25-22.