CSM București, victorie mare în super-derby-ul cu Minaur! Partidă superbă făcută de Cristina Neagu

Cristian Mihală

Actualizat 14/01/2021 la 00:17 GMT+2

Derby-ul primelor două clasate din Liga Florilor s-a jucat miercuri seara la Brașov, în ultima partidă a etapei a 7-a, CSM București impunându-se clar în fața lui Minaur Baia Mare, 28-23.

Cristina Neagu

Cele două echipe, CSM București și Minaur Baia Mare, erau neînvinse în campionat, Minaur având două puncte mai puțin în urma unui rezultat de egalitate înregistrat în prima etapă, în meciul cu Rapid.
Tigroaicele au luat un start mult mai bun și, cu contribuția esențială a portarului Denisa Dedu, s-au desprins în primul sfert de oră la 10-4.
Și-au dat concursul și băimărencele, care au ratat nepermis de mult, inclusiv de la 7 metri de două ori, și au greșit și în faza de atac, permițând contraatacuri rapide și imparabile din partea bucureștencelor.
Cea mai mare diferență a reprizei a fost de 7 goluri (7-14, min. 20). Cristina Neagu a fost din nou golghetera CSM-ului cu 7 goluri în total.

CSM a câștigat derbyul de la pauză

S-a intrat la vestiare cu 11-18, avantajul bucureștencelor părând a fi greu surmontabil.
Minaur a dat semne că poate reveni în debutul reprizei secunde, când a dus diferența de 8 goluri (12-20, min. 34) la 4 (16-20, min. 39), cu o serie de 4 goluri consecutive.
Minaur a jucat totuși ceva mai precipitat, pe alocuri imprecis și nu a mai reușit să recupereze.
A fost și duelul junioarelor. Angela Stoica, de la CSM, a debutat la 17 ani în Liga Florilor cu un gol marcat pe finalul partidei, când cei doi antrenori au trimis în teren și rezervele.
A marcat și Oana Borș, tânăra jucătoare de doar 17 ani de la Minaur, o extremă dreapta considerată de specialiști ca o posibilă viitoare titulară a echipei naționale.
CSM București se desprinde astfel în fruntea clasamentului, păstându-și invincibilitatea.
Minaur a căzut pe 3, la egalitate de puncte cu Măgura Cisnădie, dar cu un joc mai puțin decât aceasta, din cauza retragerii din campionat a echipei Crișul Chișineu Criș.
Cele două ocupante ale locurilor 2 și 3 se vor duela în etapa a 8-a, pe data de 29 ianuarie, în timp ce CSM va întâlni pe Gloria Bistrița.
sursa: Mediafax
Scorul final al meciului dintre CS Minaur Baia Mare și CSM București a fost 23-28 (11-18).
În celelalte meciuri din etapa a 7-a, jucate miercuri, s-au înregistrat următoarele rezultate: HC Zalău – SCM Craiova 24-18, CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – HC Dunărea Brăila 32-25, SCM Gloria Buzău – SCM Râmnicu Vâlcea 19-21.