Dinamo este de neoprit! A obținut calificarea matematică în play-off-ul pentru sferturile Ligii Campionilor

Actualizat 16/02/2023 la 09:33 GMT+2

Echipa de hadbal masculin a celor de la Dinamo a reușit să obțină calificarea matematică în play-off-ul pentru sferturile Ligii Campionilor, cu trei etape înainte de finalul grupelor, după ce danezii de la GOG au câștigat meciul în fața celor Wisla Plock, scor 31-24.

Dinamo - CSM Odorheiu Secuiesc. Sursa foto: Facebook Dinamo

Articol scris de Maria Olteanu
Cu trei etape înainte de finalul meciurilor din grupele Ligii Campionilor la handbal masculina, Dinamo București a obținut biletele play-off-ului pentru sferturile competiției, profitând de victoria obținută de danezii de la GOG în fața polonezilor de la Wisla Plock.
Campionii României mai au de disputat trei partide din Grupa A, următorul joc chiar astăzi, cu PSG, însă vor aborda jocurile fără emoții, siguri de calificarea în următoarea fază a competiției. Înaintea meciului cu PSG, handbaliștii români și-au îndeplinit obiectivul, acela de a se califica în play-off-ul pentru sferturile Ligii Campionilor.

Dinamo avea emoții în ceea ce privește prezența în Top 6 din Grupa A înaintea meciului celor de la Wisla Plock în compania celor de la GOG. Înfrângerea polonezilor a simplificat însă situația, bucureștenii fiind siguri că nu mai pot rata matematic prezența în sextetul fruntaș.
Wisla a rămas la 4 puncte în spatele celor de la Dinamo și, chiar dacă ar reuși să câștige ultimele două dueluri rămase, tot nu ar trece peste români în clasament. Situația ar fi egală, ambele la cota 11, iar principalul criteriu de departajare este rezultatul din meciurile directe, acolo unde Dinamo are câștig de cauză, ieșind învingătoare din ambele partide.
Pentru Dinamo rămâne acum să înregistreze rezultate cât mai bune în ultimele trei meciuri rămase de disputat pentru a spera la un adverar mai accesibil în următoarea fază a competiției.