Dinamo a făcut un meci mai bun în prima repriză, în care a condus de câteva ori la trei goluri (9-6, 10-7, 11-8, 12-9, 13-10), dar la pauză scorul a fost egal, 16-16.
Campioana Germaniei a preluat controlul în repriza secundă şi a condus aproape în permanenţă, echipa antrenată de Xavi Pascual reuşind să egaleze de două ori, 19-19 şi 26-26. Magdeburg a fost mai bună pe final şi s-a impus cu 30-28.
Pentru Dinamo au înscris Ante Kuduz 6 goluri, Stanislav Kasparek 5, Andrii Akimenko 5, Lazar Kukic 3, Ali Zein 3, Nicuşor Negru 2, Valentin Ghionea 2, Joao Pedro Francisco da Silva 1, Viacelsav Bohan 1.
Handbal
Florentin Pera după victoria de la Trofeul Carpați: "Trebuie să dăm încredere tuturor jucătoarelor!"
IERI LA 10:16
Khalifa Ghedbane a apărat 7 şuturi (25,93%), iar Saeid Heidarirad a blocat 6 aruncări (40%).
Golurile oaspeţilor au fost marcate de Omar Ingi Magnusson 7, Gisli Thorgeir Kristjansson 5, Tim Hornke 4, Lukas Mertens 4, Magnus Saugstrup Jensen 3, Philipp Weber 2, Marko Bezjak 2, Kay Smits 1, Lucas Meister 1, Daniel Pettersson 1.
Portarul Nikola Portner a apărat 15 aruncări, încheind cu un procentaj de 38,46%.
Meciul a fost arbitrat de portughezii Duarte Santos şi Ricardo Fonseca, iar delegat EHF a fost polonezul Miroslaw Baum.
În alte meciuri din grupă, GOG Gudme (Danemarca) a învins-o în deplasare pe PPD Zagreb, cu 31-27 (miercuri), iar Telekom Veszprem a dispus cu 36-34 de Paris Saint-Germain Handball (joi). Joi seara are loc şi partida Orlen Wisla Plock - FC Porto.
Dinamo va juca următorul meci pe 22 septembrie, la Odense, cu GOG.
Sursa: Agerpres
Handbal
România bate Spania și câștigă Trofeul Carpați la Bistrița! Cine sunt sportivele care s-au remarcat
IERI LA 05:26
Handbal
Victorii pentru adversarele României la Euro 2022. Franța și Țările de jos, în mare formă
01/10/2022 LA 09:30