Dinamo pierde la Veszprem, 30-33. A condus la pauză, dar nu a mai ținut ritmul

Marian Ursescu

Publicat 28/09/2022 la 21:32 GMT+3

Campioana României a avut 30 de minute de spectacol, dar totul s-a năruit în primele 11 minute din partea a doua, când ”alb-roșiii” au marcat un singur gol

Kukic

Dinamo a început excelent partida de la Veszprem, un teren pe care de obicei se câștigă foarte greu. Campioana României a marcat de trei ori consecutiv și s-a instalat la conducere, 3-0.
Echipa care a prins de 7 ori Final Four-ul Ligii Campionilor în ultimele 9 ediții și a jucat trei finale, a revenit însă pe tabelă și a reușit să egaleze: 8-8. Au fost însă singurele momente în care vicecampioana Ungariei a dictat ritmul. Cu Alexandru Bucătaru în zi mare, 7 intervenții în prima parte între care două aruncări de la 7 metri, Dinamo a trecut din nou în față. A avut chiar patru lungimi, în mai multe rânduri.
Ucraineanul Akimenko, românul naturalizat Kuduz și cehul Kasparek au fost oamenii de gol pentru formația lui Xavier Pascual. Dinamoviștii i-au adus la tăcere pe cei 6.000 de fani și a intrat la cabine cu avantaj de două goluri: 17-15.

Secetă în atac, probleme în poartă

Lucrurile s-au schimbat însă total la pauză. Dinamo a marcat un singur gol în primele 11 minute, iar Veszprem a trecut liniștită în față, 22-18! Nici poarta lui Dinamo nu a mai scos mai nimic. Abia pe final algerianul Ghedbane și-a făcut simțită prezența între buturi.
De partea cealaltă, Rodrigo Coralles a făcut adevărate minuni. Au mai fost și trei decizii ilare ale celor doi arbitri din Elveția și Veszprem a menținut distanța de patru goluri mult timp. A mai fost o tresărire a echipei lui Xavi Pascual, Dinamoa avut șansa să se apropie la un singur gol, dar a ratat, și Veszprem s-a impus cu 33-30.
A treia victorie consecutivă pentru formația maghiară care își respectă statutul de favorită. Sezonul trecut, Veszprem aplicase dinamoviștilor cea mai severă colecție în Liga Campionilor. Ungurii au marcat atunci 47 de goluri și au primit doar 32. La București, însă, ”alb-roșiii” câștigaseră cu 31-29.
Au marcat pentru Dinamo: Akimenko 7 goluri, Kasparek 7, Kuduz 6, Alex Pascual 3, Shebib 2, Gurbindo 1, Kukic 1, Ali Zein 1, Negru 1, Bokhan 1.
Dinamo rămâne cu un singur punct în trei etape și urmează partida din etapa a patra, de la București, cu FC Porto, din 5 octombrie. Portughezii au cedat aseară în deplasarea de la Zagreb, 23-29, și sunt singurii care nu au punct în grupă.