Dinamo, victorie de senzație la Kiel, în Germania: 32-31. Calificarea era jucată însă de la București

Marian Ursescu

Actualizat 29/03/2023 la 22:08 GMT+3

Ultima echipă care învinsese la Kiel, în Wunderino Arena, fusese Barcelona, în noiembrie 2020. Xavier Pascual antrena atunci gigantul catalan și s-a impus cu Barca cu 32-26

Dinamo Handbal

Acum o săptămână, la Bucurști, THW Kiel i-a administrat campioanei României, Dinamo București, cea mai severă înfrângere din istorie, pe teren propriu. Nicio altă echipă nu mai marcase la București, 41 de goluri. Înfrângerea 28-41 nu le-a căzut deloc bine ”alb-roșiilor” și nici antrenorului catalan Xavier Pascual.
"Este realitatea, sunt anumite echipe care sunt peste nivelul nostru. Nu este același lucru să joci în optimi, ca atunci când joci în grupe. Nu am avut nici jumătate de șansă. Au jucat mai bine, s-au apărat incredibil, au alergat. A fost imposibil pentru noi, am dat totul. Au o echipă mai bună, trebuie să acceptăm lucrul ăsta", a declarant Pascual după corecția de la București.
Înainte de disputa de la Kiel însă, antrenorul lui Dinamo a spus că echipa s ava merge la Kiel pentru a se bate, pentru a lăsa o altă impresie decât cea din Sala Polivalentă. Și în mare parte, a și reușit.
Nemții, cu calificarea în buzunar, nu s-au mai agitat prea tare. Antrenorul Filip Jicha probabil că se gândea mai mult la deplasarea de la Gummersbach, din Bundesliga. Kiel e pe locul 2 în campionatul German, la doar un punct de liderul Fuchse Berlin, dar și cu un meci mai puțin disputat.

Au condus aproape în permanență

Dinamoviștii au început cu trac disputa, copleșiți parcă de Arena de 11.000 de locuri, Kiel a condus până la 6-3, dar apoi lucrurile s-au schimbat. Ghedbane a avut câteva intervenții salutare în poartă, iar în ofensivă dinamoviștii s-au descurcat de minute. Au trecut în față la 7-6 și nu au mai cedat până la pauză, când au intrat la vestiare cu un singur gol avantaj: 17-16.
În partea a doua, scenariul din primele 30 de minute s-a repetat. Nemții au trecut din nou în avantaj, au pus două goluri în față pe tabelă, dar Dinamo nu a cedat. Kasparek, Mamdouh Shebib, Akimenko, Alex Pascual au făcut o repriză secundă excelentă, iar conducerea pe tabelă s-a succedat de-o parte și de alta până în ultimul minut. Kiel a condus cu 31-30, dar Racoțea a egalat. Ultima șansă au avut-o gazdele. Antrenorul Jicha a cerut time-out, le-a explicat elevilor săi schema, numai că aceștia au greșit, extrema dreapta Akimenko a ieșit la intercepție și a aruncat apoi, de la mare distanță, în poarta goală, spre satisfacția colegilor care l-au înconjurat într-o horă a bucuriei.
Au marcat pentru Dinamo în victoria de la Kiel: Kuduz 5 goluri, Alex Pascual 4, Kukic 4, Kasparek 4, Akimenko 3, Mamdouh 3, Gurbindo 3, Ali Zein 2, Humet 2, Racoțea 1.
E poate cea mai importantă victorie a dinamoviștilor, prin prisma adversarului. Dinamo încheie ediția actuală a Ligii cu 6 victorii, 3 egaluri și 6 înfrângeri, cel mai bun sezon al ”alb-roșiiilor” care se pregătesc ca sâmbătă să primească un nou titlu de campioni după meciul cu CSM Vaslui. Cu trei etape înainte de final!