Dinamo, victorie uriașă în Ligă! Al treilea succes pentru ”dulăi”

Marian Ursescu

Publicat 24/11/2022 la 21:41 GMT+2

Campioana României s-a impus clar în fața polonezilor de la Wisla Plock, 32-27. La jumătatea meciurilor din grupă, Dinamo e pe locul 5 și are șanse mari pentru calificarea în ”optimi”

Sajed Heidarirad

Dinamo a întâlnit una dintre contracandidatele la calificarea în optimile de finală, vicecampioana Poloniei, Wisla Plock, în etapa a 7-a din grupa A. Un duel între doi antrenori spanioli: Xavier Pascual, respectiv Xavier Sabate.

Eliminarea lui Kuduz nu s-a simțit

Dinamo a început bine meciul. O primă repriză echilibrată, dar Dinamo a avut mereu un pas în fața polonezilor. Sârbul Lazar Kukic a fost cel mai bun jucător al ”alb-roșiilor”, centrul dinamovist fiind la baza tuturor acțiunilor de atac. Pivotul egiptean Mamdouh Shebib a fost și el în mână, marcând de patru ori din cinci aruncări în primele 30 de minute.
De partea cealaltă, Tin Lucin a jucat fără greșeală în prima parte, marcând de cinci ori în poarta lui Ghedbane. Un alt croat, naturalizat de România, Ante Kuduz, a fost protagonistul ultimei faze din prima repriză. Interul stânga a executat direct o lovitură de la 9 metri în fața lui Przemyslaw Krajewski și a văzut cartonașul roșu. Dinamo a intrat la vestiare cu un avantaj minim, 15-14.

Diferența s-a făcut în ultimele 10 minute

Și în repriza a doua, tot Dinamo a dictat ritmul. S-a distanțat la trei lungimi, dar Wisla a revenit imediat. Sârbul Kukic a continuat să joace impecabil, la fel ca și Nicu Negru, cel care a terminat meciul cu procentaj sută la sută, 6 goluri din tot atâtea aruncări.
Wisla a emis pretenții 50 de minute. În ultima parte a întâlnirii însă, a capotat ritmului impus de gazde. Portarul Sajed Heidarirad a închis poarta, iar ”faraonul” Ali Zein și-a adus aminte că e câștigător de Liga Campionilor.De la 28-26, Dinamo a marcat de patru ori consecutiv și victoria nu se mai putea pune la îndoială.
”Dulăii” câștigă cu 32-27, a treia victorie în grupa A, două puncte care îi ajută pe dinamoviști să se depărteze de ultimele două locuri, cele care nu aduc calificarea în optimile de finală.
Au marcat pentru Dinamo: Kukic 7, Negru 6, Shebib 5, Javier Humet 4, Ali Zein 3, Ghionea 2, Akimenko 2, Gurbindo 1, Alex Pascual 1, Sorhaindo 1.
Etapa următoare, pe 1 decembrie, Dinamo le întoarce vizita polonezilor de la Plock într-un meci în care ar putea să decidă, în mare măsură, calificarea în optimi.