Naționala de tineret a României a pierdut astăzi în fața Franței, cu scorul de 27-31, în partida din a treia etapă a grupelor principale de la Campionatul European de la Celje.
Deși au început meciul în forță, având un avantaj de două goluri la pauză (14-12), în partea secundă româncele și-au pierdut concentrarea și au fost depășite de adversarele lor, nereușind să mai revină la conducere.
Echipa antrenată de Horațiu Pașca și Mihaela Evi a ratat, astfel, calificarea în semifinalele competiției, încheind meciurile din faza grupelor pe locul 3. În continuare, româncele vor juca pentru locurile 5-8.
Liga Campionilor
Dinamo cedează în repriza a doua cu Flensburg și pierde o nouă partidă în Champions League
IERI LA 19:18

Trei victorii consecutive la Euro

Înaintea înfrângerii cu Franța, România ajunsese la trei victorii consecutive la Campionatul European U19 de handbal feminin. 'Tricolorele' au învins în Slovenia echipele Norvegiei (36-22), Cehiei (27-25) și Croației (29-20), pierzând doar meciul cu Ungaria (19-27).