Dinamo, eșec cu Flensburg-H în Liga Campionilor. "Dulăii" lui Xavi Pascual au ajuns pe ultimul loc în Grupa B

Actualizat 17/11/2021 la 23:18 GMT+2

Echipa de handbal masculin Dinamo București a jucat în această seară, în deplasare, de la ora 21:45, pe terenul celor de la Flensburg-Handewitt, într-un meci din a 7-a etapă a grupelor Ligii Campionilor.

Echipa de handbal Dinamo București. Sursa: Sport Pictures

UPDATE / Dinamo a cedat în fața germanilor de la Flensburg-H în cea de-a 7-a rundă din Liga Campionilor. Dulăii nu au reușit să țină pasul cu nemții și au pierdut cu scorul de 30-37. În urma acestui rezultat, băieții lui Xavi Pascual au ajuns pe ultimul loc în Grupa B, cu 4 puncte după 7 etape.
Campioana României a rezistat doar o repriză contra germanilor, pentru că la pauză a fost egalitate, 14-14. Nemții au revenit de la vestiare mult mai determinați să obțină victoria. Dulăii au suferit astfel a treia înfrângere din faza grupelor.
  • Dinamo 7 meciuri, 4 puncte
Primele două clasate merg direct în sferturile de finală, iar locurile 3-6 din cele două grupe se califică în optimile de finală.
Știre inițială
Dinamo va juca în această seară, de la ora 21:45, pe terenul celor de la Flensburg-Handewitt, într-o partidă din a 7-a etapă a grupelor Ligii Campionilor la handbal masculin.
Echipa lui Xavi Pascual caută a treia victorie a sezonului în Europa, venind cu un moral bun după succesul istoric cu Veszprem, de la finalul lunii octombrie.
"Dulăii" sunt favoriți, conform clasamentului, înaintea partidei din această seară, nemții fiind pe ultimul loc al grupei B. Dinamo este pe locul 6, fiind în acest moment calificată în optimile competiției, însă mai sunt de jucat 8 meciuri, inclusiv cea de astăzi.

Flensburg - Dinamo, în Champions League. Daniel Georgescu a prefațat partida

Dinamo, două victorii și 4 înfrângeri în Champions League

În primele 6 etape ale grupelor Ligii Campionilor de handbal masculin, Dinamo a înregistrat două victorii și 4 înfrângeri, fiind în acest moment pe locul 6 în clasamentul grupei B, cu 4 puncte.
De cealaltă parte, adversarii din această seară ai dinamoviștilor sunt pe ultima poziție a grupei, cu 3 puncte, având o singură victorie, o remiză și 4 înfrângeri.