Prima manșă a duelului sută la sută românesc din sferturile de finală ale EHF European League, la handbal feminin, dintre echipele HC Dunărea Brăila și CS Minaur Baia Mare s-a încheiat sâmbătă cu scorul de 24-31, băimărencele luând o opțiune serioasă în vederea calificării în semifinala competiției.

HC Dunărea Brăila - Minaur Baia Mare 24-31. Oaspeții, în control total

Minaur Baia Mare a dominat tot meciul, brăilencele reușind să echilibreze spre finalul primei reprize, și câteva minute în startul celei de a doua, după care Minaur s-a desprins decisiv, ducând diferența chiar la 8 goluri.
Handbal
Povestea celui mai scump transfer din handbalul românesc. "Din Carpați a plecat pe Everest"
ACUM 18 ORE
De la Brăila a lipsit Elena Dache, infectată cu Covid-19. Jovana Kovacevic și Jelena Lavko au fost principalele marcatoare ale băimărencelor, cu 8, respectiv 7 goluri, completate de Linn Blohm, cu 5, și Asuka Fujita, cu 4. De cealaltă parte, golghetere au fost Marina Dmitrovic (7) și Alina Czeczi (5).
La Minaur a marcat un gol și tânăra Eva Kerekes (19 ani), introdusă pe finalul partidei de Costică Bucheschi.
Manșa a doua va avea loc pe 3 aprilie, la Baia Mare, câștigătoarea dublei manșe urmând să joace în semifinalele competiției.
Tot sâmbătă s-a jucat și manșa tur dintre Lada Togliatti și Herning Ikast, încheiată cu scorul de 29-31.
În celelalte două sferturi se întâlnesc Zvenigorod cu Nantes și Astrahanochka cu Siofok.
Sursă: Mediafax