De MARIAN URSESCU
Cine ar fi crezut? Nantes Atlantique, deținătoarea trofeului, avea nevoie de un punct pe teren propriu cu ultima clasată Zaglebie Lublin, pentru a accede în sferturile de finală.
Echipa antrenată de Guillaume Saurina, fostul jucător al CSM București, a luat probabil adversarul la preț de matineu. Și polonezele au condus pe toată durata partidei la unu, două și trei goluri distanță.
Handbal
CSM București a câștigat Cupa României, a 5-a din vitrina clubului
IERI LA 15:36
Finalul a fost extrem de palpitant. Gazdele au luat conducerea când mai erau 91 de secunde de joc, 26-25. Egalul le ajungea celor de la Nantes, dar polonezele au jucat admirabil, de parcă ele se calificau mai departe. Karolina Kochaniak-Sala a egalat mai întâi, iar Emilia Galinska le-a dat gazdelor lovitura decisivă când mai erau 16 secunde!
”Polonezele sunt de apreciat că și-au jucat corect șansa. Tot respectul pentru ele. De altfel, Nantes a avut noroc în meciul tur, din Polonia, a învins în ultima secundă. Ne bucurăm pentru calificare”, a declarat Daniel Kotecz, directorul sportiv al Minaurului.
Antrenorul Raul Fotonea recunoaște că nu și-a făcut mari speranțe. ”Știam că polonezele au probleme cu accidentările, mari speranțe nu am avut, vă spun sincer. M-am uitat un pic la începutut partidei, dar apoi am plecat de acasă. Nu aveam stare să mă uit. Și când am văzut apoi că au început să sune telefoanele, mi-am dat seama că minunea s-a întâmplat”, a declarat tehnicianul Raul Fotonea.

Cu norvegiencele de la Sola HK, în sferturi

Minaur va întâlni în sferturile de finală echipa norvegiană Sola HK. Sola s-a calificat la pas în grupa A, a câștigat lejer grupa. Camilla Herrem, campioana europeană, mondială și olimpică e cea mai cunoscută jucătoare a adversarelor. Extrema stânga, de altfel, a jucat în carieră și la Baia Mare, în sezonul 2014-2015.
Minaur a ajuns sezonul trecut în Final Four-ul EHF European League, terminând pe locul 3 competiția.
SCM Rm. Vâlcea este și ea calificată în sferturile de finală, în timp ce Măgura Cisnădie a ratat accederea în Top 8. Sâmbătă, echipa sibiană a pierdut pe teren propriu ultimul meci din grupa B, 31-34 cu Ikast Herning, viitoarea adversară a vâlcencelor în sferturi.
Clasament grupa B
1. Bietigheim 6 6 0 0 188-134 12
2. Minaur Baia Mare 6 2 1 3 154-182 5
Handbal
Thriller la Mioveni. Vâlcea a avut nevoie de 80 de minute pentru a trece de Rapid în Cupa României!
21/05/2022 LA 15:44