Minaur Baia Mare, o nouă finală europeană după 34 de ani!

Actualizat 30/04/2022 la 20:11 GMT+3

Minaur Baia Mare s-a calificat în finala EHF European Cup în fața suedezilor de la Alingsas HK. A fost 28-31 în retur, după 34-28 la Baia Mare

Minaur Baia Mare

De MARIAN URSESCU
Minaur Baia Mare va juca o nouă finalăîn cupele europene după o pauză de 34 de ani. În 1988, echipa pregătită de legendarul Lascăr Pană, cucerea pentru a doua oară Cupa EHF, după o finală cu reprezentanta URSS, Granitas Kaunas.
Minaur câștigase primul trofeu trei ani mai devreme, după acea finală devenită istorică, împotriva celor de la Zaporojie. Alexandru Stamate a marcat golul victoriei în ultima secundăși băimărenii au adus trofeul în Maramureș.

Pe urmele unor jucători de legendă

Acum, echipa antrenată de Alexandru Sabou dorește să le calce pe urme unor jucători care au intrat în istoria Minaurului: Gheorghe Covaciu, Maricel Voinea, Alexandru Stamate, Gabriel Cosma, Adi Popovici, Doru Porumb.
Minaur câștigase manșa tur, a semifinalei EHF European Cup cu 34-28 în fața suedezilor de la Alingsas HK. La adăpostul celor șase goluri, echipa română a fost stăpână pe ea, nu s-a precipitat și a controlat calificarea până la final.
După 10-10 la pauză, echilibrul s-a menținut pânăîn ultimele 10 minute ale întâlnirii. A fost apoi 20-20, 26-26. Nordicii au avut o perioadă mai bună, s-au desprins la 31-27, dar echipa calificatăîn finală se știa de mult! Pentru Minaur au marcat în partida retur: Căbuț 8, Da Silva 6, Vujovic 5, Kotrc 3, Vujic 3, Cip 1, Sabou 1, E. Pop 1.

Finală în Norvegia

Cu scorul general de 62-59, Minaur ajunge în ultimul act, acolo unde va întâlni o echipă din Norvegia. Drammen HK a trecut în prima manșă a semifinalelor cu 30-27 pe Naerbo IL, dar manșa retur se joacă duminică, de la ora 19:00.
Finala se va disputa în dublă manșă, pe 21 și 28 mai, ordinea meciurilor urmând să fie stabilită prin tragere la sorți.