Minaur ratează finala EHF European League. Va juca doar pentru locul 3

Actualizat 14/05/2022 la 21:07 GMT+3

În Final Four-ul competiției, băimărencele au pierdut 24-28 în fața triplei campioane a Europei, Viborg. E a doua oară când Minaur ratează ultimul act

Cristina Laslo

De MARIAN URSESCU
Minaur Baia Mare pierde al doilea an consecutiv în semifinalele EHF European League. În acest sezon, în Final Four-ul competiției, maramureșencele au cedat în fața danezelor de la Viborg, cele care găzduiesc turneul!

Start de joc catastrofal

Echipa lui Raul Fotonea a început partida cu mult trac, cu multe greșeli și nordicele au profitat din plin de toate acestea. În minutul 10 tabela arăta un incredibil 9-2! Minaur a reintrat însă rapid în joc, și-a pus ordine în jocul ofensiv și s-a apropiat până la 13-16 la pauză.
Mai mult, în startul celei de-a doua reprize, Minaur a ajuns la doar un gol în spatele Viborgului, 16-17. A urmat însă o nouă perioadă slabă de joc pentru românce și Viborg s-a distanțat din nou.
Nu a mai putut face nimic până la final, alergând mereu în spatele adversarei la patru-cinci lungimi distanță. Au marcat pentru Minaur: Cristina Laslo 7 goluri, Asuka Fujita 5, Ana Maria Tănasie 4, Yaroslava Burlachenko 2, Jelena Lavko 2, Angela Cioca 2, Andreea Țîrle 1, Andreea Popa 1.
Viborg va juca marea finală, echipa daneză fiind o obișnuită a competițiilor europene de anvergură. Viborg are în vitrină trei Ligi ale Campionilor, trei Cupe EHF, o Cupă a Cupelor și 2 Supercupe ale Europei.

Finala EHF EL - Bietigheim-Viborg

Minaur va juca pentru medaliile de bronz cu o altă echipă daneză, Herning Ikast. În prima semifinală, în ultimul act s-a calificat echipa germană Bietigheim. A fost un meci mult mai echilibrat, Bietigheim înscrrind golul victoriei în ultima secundă de joc, impunându-se cu 34-33.
Minaur-Herning Ikast se joacă duminică, de la ora 16:30, finala Bietigheim-Viborg fiind programată de la ora 19:00.