Se cunosc cele două semifinale de la Campionatul European: Croația - Franța (18 decembrie, ora 19:00) și Danemarca - Norvegia (18 dedembrie, ora 21:30).
Croația este revelația Campionatului European 2020, desfășurat în Danemarca. Echipa pregătită de Nenad Sostarici s-a calificat în "careul de ași" după ce a învins și Germania, scor 23-20.
Tea Pijevici a făcut minuni în poarta Croației, reușind 16 parade în confruntarea din această seară (procentaj de 50%). Fără jucătoarele de bază de la Podravka Koprivnica - aflate în carantină din cauza coronavirusului - Croația n-a primit vreo șansă la începutul turneului.
Handbal
CSM București – Buducnost 30-22, în Grupa A a Ligii Campionilor
IERI LA 13:42
Mai ales că nici istoria nu era de partea jucătoarelor lui Sostarici. La ultimele două ediții, din 2016 și 2018, Croația a încheiat turneul final pe ultima poziție. De notat că și cea mai bună clasare a lor a avut loc în 1994, când au încheiat pe locul 5.

Croația, calificare istorică în semifinalele Campionatului European

Handbalistele croate n-au ținut cont de cifre și statistici și au luptat cu foarte multă determinare și ambiție, reușind o calificare istorică. Formația lui Sostarici s-a impus cu 23-20 în duelul decisiv cu Germania, după ce la pauză tabela indica 12-12.
La rândul ei, Germania avea nevoie de un succes la două goluri diferență ca să se califice în semifinale. În schimb, naționala lui Groener a încheiat pe locul 4.
Croația a obținut 4 victorii în cele 5 meciuri din grupele principale și a încheiat pe locul 2. Norvegia a câștigat grupa 2, cu maxiumum de puncte.

Norvegia, Danemarca, Franța și Croația, în "careul de ași" la Campionatul European

Franța și Danermarca sunt celelalte două naționale calificate din grupa 1. Franța a învins în această seară Suedia, scor 31-25, și a încheiat pe prima poziție. Danemarca și Rusia s-au luptat într-un meci direct pentru clasarea pe locul 2. Iar țara gazdă a fost cea care a avut câștig de cauză, reușind să se impună cu 30-23.
Rusia a încheiat pe poziția a 3-a și se va lupta cu Germania în playoff-ul pentru locul 5 de la Campionatul European.
România este singura națională car n-a obținut vreun punct în grupele principale. "Tricolorele" au părăsit Campionatul European de pe ultimul loc din grupa 2, cu înfrângeri pe linie.
Handbal
Veste uriașă pentru Dinamo. Clubul din Ștefan cel Mare se poate apuca de planuri mari
22/10/2021 LA 17:18
Handbal
HC Motor Zaporojie – Dinamo București 28-27. Reprezentanta României a avut victoria în mână
21/10/2021 LA 18:22