Coreea de Sud și Olanda, record de goluri marcate într-un meci de handbal la Jocurile Olimpice

Actualizat 28/07/2021 la 05:27 GMT+3

Tokyo 2020 | Coreea de Sud și Olanda au oferit un meci momerabil în turneul feminin de handbal de la Jocurile Olimpice. Asiaticile au marcat 36 de goluri, dar totuși au pierdut categoric, batavele trimițând mingea în poartă de 43 de ori.

Olanda - Coreea de Sud, Jocurile Olimpice de la Tokyo

Naționala feminină de handbal se simte extraordinar în Japonia, acolo unde în 2019 a câștigat primul titlul mondial din istorie, după o finală dramatică cu Spania (30-29).
Batavele au început foarte bine și turneul olimpic din acest an și au învins Japonia în primul meci (32-21), iar astăzi au trecut și de Coreea de Sud. Începutul a fost echilibrat, dar Olanda s-a desprins în finalul primei reprize și a conus la pauză cu 19-15.
În partea secundă diferența a fost păstrată, dar ritmul în care s-a jucat a fost unul incredibil, aproape orice atac terminându-se cu gol. Asiaticele au excelat pe faza ofensivă, reușind mai multe faze extrem de spectaculoase, dar în defensivă au plătit tribut inferiorității de talie și forță, dar și a portarilor care nu au prins deloc o zi bună.

Tokyo 2020 | Coreea de Sud șiu Olanda au doborât recordul de goluri marcate într-un meci la JO

S-a terminat 43-36 pentru Olanda, iar cele 79 de goluri marcate reprezintă un record absolut pentru un meci de handbal jucat la Jocurile Olimpice. Precedentul record fusese stabilit la ediția din 2016, când Rusia a învins Norvegia în semifinale cu 38-37.
În celelalte doupă partide din grupa A, Norvegia nu a avut emoții cu Angola (30-21), în timp ce Japonia a câștigat surprinzător contra Muntenegrului (29-26), aceasta fiind prima victorie a niponelor la Jocurile Olimpice după o pauză de 45 de ani.
În grupa B, Suedia a surclasat Rusia (36-24), Brazilia a trecut de Ungaria (33-27), iar în derby-ul zilei Spania a învins vicecampioana olimpică Franța (29-26).