România avea nevoie de o victorie la 5 goluri diferență în fața Muntenegrului pentru a ajunge la Olimpiada de la Tokyo. Tricolorele au condus pe aproape toată dureata partidei, dar nu au reușit decât pe final să se distanțeze la 3 goluri.
Au fost multe momente în care puteam să punem presiune mai mare pe adversar, dar neispirația la finalizare și intervențiile portarului Nenezic au făcut ca diferența să rămână una liniștitoare pentru Muntenegru. Cristina Neagu a marcat 12 goluri, dar nu a fost suficient pentru a duce din nou națioanala la competiția supremă din sportul mondial.
Marea diferență s-a făcut la nivelul porții, Denisa Dedu și Yulia Dumanska neavând replică în fața aruncărilor muntenegrencelor până spre finalul întâlnirii.
Handbal
Cristina Neagu, veste excelentă! Când revine la echipa națională a României: "Atunci mă întorc!"
11/08/2021 LA 11:16
Așadar, România ratează șansa de a participa pentru a 2-a oară consecutiv la Jocurile Olimpice din cauza golaverajului. Acest lucru este cu atât mai frustrant, deoarece atât în meciul cu Norbegia cât și în cel cu Muntenegru au fost multe momente în care fetele noastre au arătat că se pot bate de la egal la egal cu marile forțe ale handbalului mondial.
Muntenegru-România | Desfășurarea partidei:
  • Final
  • 25-28 Neagu marchează al 12-lea său gol. Conducem pentru prima dată la 3 goluri. Mai este un minut
  • 25-27 Eliza Buceschi majorează avansul României
  • 25-26 Neagu mai marchează o dată. Avem un gol avans, dar mai sunt doar 3 minute de joc și avem nevoie de 4 goluri fără a primi
  • 25-25 Neagu egalează de la 7 metri
  • 25-24 Mehmedovic marchează încă o dată.
  • 24-24 Cristina egalează, dar mai sunt doar 5 minute de joc.
  • 18-19 Grbic înscrie din nou. Jucătoarea muntenegreană face un meci mare
  • Polocoșer este eliminată pentru 2 minute. România a ratat un moment favorabil.
  • Cristina Neagu ratează o aruncare de la 7 metri într-un moment extrem de important
  • 17-19 Pristăvița pătrunde curajos și înscrie.
  • 17-18 Radicevic înscrie din 7 metri. Extrema Muntenegrului are procentaj de 100% de la 7 metri
  • 16-18 Neagu înscrie din nou și avem iarăși 2 goluri în plus pe tabelă
  • 16-17 Neagu marchează de la 7 metri. Avem și superioritate numerică
  • 16-16 Grbic pătrunde ușor și egalează
  • 15-16 Laura Moisă înscrie primul gol al reprizei secunde
  • A început repriza secundă. Muntenegrecencele au primul atac
  • Pauză! România a jucat destul de bine în atac, dar apărarea și mai ales poarta nu au funcționat. Avem în continuare speranțe că putem să ajungem la Jocurile Olimpice, dar avem nevoie de o repriză secundă mult mai bună
Știrea inițială
După o primă repriză echilibrată în compania Norvegiei, România a îngenunchiat în fața naționalei lui Thorir Hergerirsson, care a primit și un imbold din partea arbitrelor care au condus a doua partidă a turneului Preolimpic de la Podgorica. Până la urmă, fetele lui Adrian Vasile au cedat cu 24-29, iar o victorie clară cu Muntenegru este singura noastră șansă la calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Fără să fi găsit prea multe soluții în atac, echipa națională de handbal feminin a României a fost învinsă de Norvegia cu 29-24, în primul meci disputat de tricolore la turneul preolimpic de la Podgorica. Pentru a ajunge la Tokyo, fetele pregătite de Adrian Vasile sunt acum nevoite să câștige la 5 goluri în fața Muntenegrului (următoarele adversare ale româncelor au obținut, vineri, o victorie surprinzătoare împotriva nordicelor).

Muntenegru – România, LIVE TEXT de la ora 17.00. Victoria, singura opțiune a tricolorelor

Azi, de la ora 17.00, România se va duela cu Muntenegru. Partida va fi transmisă în format LIVE TEXT pe eurosport.ro. În afara presiunii uriașe pe care o resimțim înaintea meciului cu gazdele turneului preolimpic, avem și motive de bucurie. Cristina Neagu traversează o formă de joc de excepție. Interul stânga din echipa lui Adrian Vasile a înscris 11 goluri din 17 aruncări cu Norvegia, iar pe teren a fost prezentă tot meciul cu excepția a două minute, în care a fost eliminată.
Important de precizat este că și cuplul Cristina Neagu – Crina Pintea a avut câteva combinații năucitoare pentru apărarea trupei lui Thorir Hergerirsson. Totuși, în final, aceste intervenții din atac s-au dovedit a fi mult prea puține față de inițiativele nordicelor. Acum, toată atenția ni se concentrează pe duelul de azi, o confruntare care ne poate duce la Tokyo la Jocurile Olimpice din această vară.

Muntenegru – România, LIVE TEXT de la ora 17.00. Cu ce șanse pleacă tricolorele în meciul de azi

Trebuie precizat că România are acum șanse minime să ajungă la Tokyo, dar calculele rămân foarte simple. România este obligată să învingă reprezentativa din Muntenegru la o diferență de cel puțin 5 goluri. Totuși, tricolorele vor avea o misiune foarte dificilă, asta pentru că Muntenegru a avut o zi de pauză. Fără a crede cu adevărat într-un miracol, e greu de crezut că România va învinge la o diferență de 6 goluri.
Într-un scenariu ideal, tricolorele ar obține o victorie la 5 goluri diferență și cel puțin 30 de goluri marcate, caz în care am merge alături de Muntenegru la Tokyo. Naţionala României a mai participat de patru ori în istoria sa la Jocurile Olimpice, cu următoarele clasări: locul 4- în 1976, locul 7 - 2000, locul 7 - 2008, locul 9 - 2016. Cristina Neagu, căpitanul naţionalei tricolore, a participat la ediţiile JO din 2008 şi 2016.

NORVEGIENII SE TEM DE O "ÎNȚELEGERE" ÎNTRE MUNTENEGRU ȘI ROMÂNIA

Nordicele stau azi cu emoții, asta pentru că în primul meci de la turneul preolimpic au cedat în fața Muntenegrului. De altfel, norvegienii au acuzat public o posibilă înțelegere pe care tricolorele o au cu reprezentantele țării gazdă. Stine Skogrand (28 de ani), interul dreapta al norvegiencelor, a atras atenția în presa din Norvegia, imediat după succesul împotriva tricolorelor, asupra acestui aspect.
Aceasta este de părere că muntenegrencele își doresc să se califice la braț cu România la Jocurile Olimpice și să lase Norvegia în afara calificării: "Fetele din Muntenegru au stat în tribune și au încurajat România", a afirmat Skogrand potrivit colegilor de la Eurosport Norvegia, ea bănuind astfel o posibilă înțelegere între Muntenegru și România.
Handbal
Naționala României de handbal feminin și-a aflat adversarele din preliminariile CE 2022
25/03/2021 LA 12:40