Ultimele zile au fost de rămas-bun pentru patru handbaliști de marcă, Kiril Lazarov, Lasse Svan Hansen, Andy Schmid și Michael Guigou.
Sunt patru jucători care au rafturile pline de trofee și medalii cu echipele de club, cu naționalele, dar și individual. Sunt patru sportivi care și-au pus amprenta asupra handbalului.

Kiril Lazarov, "tunarul" Macedoniei de Nord, a jucat handbal până la vârsta de 42 de ani. Miercuri, el a disputat ultimul meci în tricoul echipei Nantes, cu care a încheiat pe locul 2 în campionatul Franței. Kiril este considerat de fanii din Macedonia de Nord drept regele handbalului. Suporterii lui Nantes au răspuns cu aceeași monedă la partida cu Toulouse (32-18), 6.000 de coroane regale au fost purtate de aceștia la ultimul joc al lui Lazarov. Nu demult, interul dreapta a fost și adversarul României în calificările pentru Cupa Mondială din 2023, fiind chiar unul dintre oamenii importanți la succesul Macedoniei de Nord.
Printre altele, Kiril Lazarov este primul jucător care a marcat 1.000 de goluri în Liga Campionilor. El a fost o adevărată mașină de goluri pentru naționala țării sale și cluburile la care a evoluat, a fost inclus în mai multe echipe ideale și are în palmares și Liga Campionilor, câștigată cu FC Barcelona.

Lasse Svan a jucat 14 ani numai la Flensburg

Lasse Svan, extrema dreaptă a Danemarcei, și-a anunțat retragerea la 38 de ani. În ultimii 14 ani, el a jucat la Flensburg, cu care a și câștigat Liga Campionilor. Mai presus de acest triumf sunt rezultatele cu naționala Danemarcei, pentru care a evoluat aproape 20 de ani! Și a cucerit nu mai puțin de 9 medalii la turneele finale, dintre care patru de aur. Nu-i lipsește niciun trofeu important din palmares: Liga Campionilor, Jocuri Olimpice, Campionat Mondial, Campionat European.

Andy Schmid, cel mai bun jucător din Bundesliga 5 ani la rând

Andy Schmid este un inter stânga / centru din Elveția, care a făcut performanță ani de zile în Bundesliga, cu Rhein-Neckar Lowen, unde a activat 12 ani. Și-a trecut în cont două titluri în Bundesliga și a înscris peste 1.000 de goluri pentru echipa națională. Individual, Schmid a fost jucătorul anului 5 ani la rând, în perioada 2014-2018.

Michael Guigou, 14 medalii cu naționala Franței, dintre care 10 de aur

Michael Guigou, extrema stângă a Franței, spune adio handbalului la 40 de ani. A jucat la cel mai înalt nivel până de curând. Anul trecut, el a câștigat al treilea titlu olimpic cu Les Bleus. În total, el a adunat nu mai puțin de 14 medalii la echipa națională, dintre care 10 de aur! Este cvadruplu campion mondial și a jucat pentru Franța aproximativ 19 ani.
Handbal
CSM București a oficializat un alt transfer de top. Cvartet din naționala Franței în lot
ACUM 9 ORE
Handbal
Numele uriașe cu care Dinamo București va juca în Liga Campionilor la handbal, sezonul 2022/23