Rapid, elogiată de EHF, după calificarea în sferturile Champions League! Două jucătoare, lăudate în mod special

Publicat 27/03/2023 la 12:28 GMT+3

Rapid a reușit o victorie istorică în fața lui Krim Ljubljana, scor 30-24, și s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League. Performanța campioanei României nu a fost trecută cu vederea de site-ul oficial al EHF, care a scris la superlativ atât despre jucătoarele lui Kim Rasmussen, cât și despre fanii giuleșteni.

Sorina Grozav, Dorina Korsos și Perez Espinola (CS Rapid București)

Rapid a făcut un sezon foarte bun în Champions League, dar se părea că aventura campioanei României în cea mai tare competiție intercluburi se va opri în optimi, după ce giuleștencele au pierdut turul cu Krim Ljubljana, scor 24-29.
Echipa lui Kim Rasmussen a făcut, însă, un meci mare la returul de la București și a reușit o victorie uriașă, scor 30-24, fix la diferența de care avea nevoie pentru a accede în sferturi. Astfel, România dă două echipe în primele 8 din Europa, CSM București fiind și ea în sferturi.

Rapid și fanii giuleșteni, lăudați la scenă deschisă de EHF, după meciul fabulos cu Krim Ljubljana

Performanța Rapidului a fost salutată de site-ul oficial al EHF, care a elogiat jocul giuleștencelor, evidențiind în special prestațiile Estavanei Polman și a Sorinei Grozav. De asemenea, fanii prezenți în Sala Polivalentă din București i-au impresionat pe reprezentanții forului European.
"În cel de-al 300-lea meci în EHF Champions League Feminin, Krim Mercator Ljubljana s-a confruntat cu Rapid într-o ciocnire esențială, campioana României jucând doar pentru a 16-a oară în competiția principală a Europei.
Susținută de peste 5.000 de fani, care au livrat un sold-out în București, biletele disponibile fiind vândute cu o lună înainte de meci, Rapid a făcut un joc de tip roller-coaster, dar fiesta s-a produs în Sala Polivalentă, iar Kim Rasmussen a pecetluit prima sa victorie europeană ca antrenor al Rapidului.
Linia din spate a Rapidului a fost enormă, cu Estavana Polman și Sorina Grozav - 14 goluri împreună- conducând spectacolul, dar sprijinul fanilor a fost, de asemenea, foarte importantîn jocul în care Rapid și-a asigurat locul în sferturi de finală.
Estavana Polman, care a semnat la mijlocul iernii pentru Rapid, a avut cea mai bună evoluție din sezon împotriva lui Krim. Polman a marcat primele două goluri ale jocului și a terminat cu opt goluri. Sorina Grozav, care a încheiat meciul cu șase goluri, a marcat ultimele patru goluri ale Rapidului și a fost cu adevărat un lider în momentele cheie.
Principala dezamăgire a lui Krim a fost ineficiența lor în atac, cu o mulțime de rateuri și 14 mingi pierdute, ceea ce i-a permis Rapidului să preia controlul meciului și să dicteze ritmul.", au scris cei de la EHF.com.
Rapid va întâlni în dubla din sferturi campioana Europei din ultimele două sezoane. Vipers Kristiansand nu a pornit în nicio ediție din postura de favorită, dar în cele din urmă campioana Norvegiei a mers până la capăt. A trecut în finală în 2021, de Brest Bretagne, iar apoi, în 2022, de Gyor.
Echipa antrenată de Ole Gustav Gjekstad, care și-a anunțat plecarea la finalul sezonului (va veni în locul său slovacul Tomas Hlvaty), se bazează pe câteva jucătoare de mare-mare valoare. Portarul fără vârstă Katrine Lunde (42 de ani) continuă să apere fenomenal, apoi Marketa Jerabkova, MVP-ul ultimului Final Four al Ligii Campionilor, suedeza Jamina Roberts, norvegianca Sijle Waade. Cel mai important transfer a fost înșă aducerea rusoaicei Anna Vyakhireva de la Rostov Don, una dintre cele mai valoroase handbaliste din lume.
”Viperele” sunt redutabile, ca și Rapidul, mai ales pe teren propriu, acolo unde au câștigat toate cele 7 dispute. Au pierdut două meciuri în deplasare, 24-27 la București cu CSM, și 30-32 cu Bietigheim, în Germania.