Rapid s-a impus la Vâlcea și e campioana României la handbal feminin! CSM a sperat doar o repriză

Actualizat 29/05/2022 la 17:20 GMT+3

Rapid București a câștigat Liga Florilor, după ce s-a impus în ultima etapă pe terenul celor de la SCM Râmnicu Vâlcea, scor 35-27. Este primul titlu cucerit de formația giuleșteană după o pauză de 19 ani.

Rapidistele au declanșat fiesta alături de fani, după cucerirea titlului în Liga Florilor

CS Rapid București avea nevoie de o victorie în deplasarea de la Râmnicu Vâlcea pentru a fi sigură de câștigarea titlului în Liga Florilor. Partida s-a jucat într-o atmosferă incendiară în sala Traian, unde au fost prezenți în jur de 1000 de fani giuleșteni, care au dominat clar fondul sonor.
Gazdele au oferit o replică solidă și au condus la pauză cu 17-16, după ce Rapid fusese mai mereu în față pe tabelă pe durata primei părți.
Rapid a preluat conducerea în startul reprizei secunde și nu a mai cedat-o până la final, deși oltencele au ținut aproape aproximativ jumătate din repriza secundă.

Vâlcea - Rapid 27-35 | Giuleștencele au cucerit al 6-lea titlu din istorie

S-a terminat 35-27 pentru Rapid, iar jucătoarele antrenate de ibericul Carlos Viver au declanșat fiesta împreună cu fanii care s-au deplasat la Vâlcea.

Cele mai bune jucătoare ale Rapidului au fost angoleza Carlos Azenaide (17 goluri), Sorina Târcă (9 goluri), dar și portarul Julie Line Foggea, care a avut parade de excepție în momente cruciale ale jocului.
CSM București și-a făcut datoria și s-a impus în duelul de acasă cu Minaur Baia Mare, scor 33-29, dar minunea nu a venit de la Vâlcea și Cristina Neagu & Co trebuie să se mulțumească doar cu locul secund.
Rapid nu mai câștigase titlul în România din 2003. Acesta este al 6-a trofeu al formației giuleștene la handbal în 7, după cele cucerite în 1961, 1962, 1963, 1967 și 2003. Rapid are și un titlu la handbal în 11 (1961).
În urma acestui succes istoric, Rapid va juca în sezonul viitor în Champions League. E posibil ca acolo să fie prezentă și CSM București, dacă va primi un wild-card din partea Federației Europene.