Rapid-SCM Rm. Vâlcea 33-27. Giuleștencele au învins Vâlcea după 8 ani și au mai făcut un pas uriaș spre titlu

Actualizat 09/02/2022 la 20:37 GMT+2

Într-o atmosferă incendiară, creată de fanii lor, rapidistele au trecut de Vâlcea. Au acum 5 puncte avans față de campioana CSM București

Rapid - Râmnicu Vâlcea

19 ani au trecut de la ultimul titlu câștigat de Rapid București în handbalul feminin. Giuleștencele au trecut de atunci și prin liga a doua, au revenit, dar nu au mai aspirat la primul loc.
În acest sezon, visul suporterilor de sub Podul Grant de a mai câștiga un nou titlu, este mai aproape ca oricând. După 14 etape disputate în Liga Florilor, Rapid e pe primul loc în clasament cu 39 de puncte, cu 5 mai multe decât campioana CSM București și cu 8 mai mult decât SCM Rm. Vâlcea.

9 minute de coșmar pentru Vâlcea

Miercuri seara, în Sala Giulești, Rapid a învins SCM Rm. Vâlcea cu 33-27. Trecuseră 8 ani de la ultimul succes al bucureștencelor în fața oltencelor. 20 de minute au rezistat oaspetele iureșului impus de gazde. Fraga Fernandez, handbalista venită în această vară chiar de la Vâlcea, a impus ritmul, fiind una dintre cele mai bune jucătoare. De la 12-10 în minutul 21, Vâlcea a avut o cădere inexplicabilă. Și Rapid a intrat la pauză cu un avantaj considerabil: 18-11.
Vâlcea a încercat în partea a doua să revină, dar Asma Elghaoui (12 reușite) și Irina Glibko (7) au fost singurele jucătoare conectate cu adevărat la meci. S-au apropiat la patru lungimi, dar niciodată la mai puțin. De la Rapid au strălucit angoleza Carlos Azenaide (7 goluir) și unguroaica Dorina Korsos (7), ultima adusă de doar o săptămână. Extrema stânga a marcat 7 goluri din tot atâtea situații! Joc bun și pentru Sorina Târcă și Eliza Buceschi, pe finalul de meci.
Pentru Rapid, peste două etape urmează derby-ul cu CSM București, tot în Sala Giulești. Pentru echipa antrenată de Adi Vasile, victoria pare singura opțiune, altfel Rapid va scăpa cu adevărat în campioană.