Rapid, spectacol total în Liga Campionilor. Victorie la 10 goluri diferență cu Buducnost

Marian Ursescu

Actualizat 08/01/2023 la 19:02 GMT+2

Fosta dublă campioană a Europei a fost depășită clar de campioana României. Giuleștencele speră în continuare la o calificare directă în sferturile de finală

Rapid Handbal

Rapid București e de neoprit pe teren propriu. În Sala Polivalentă din Capitală, având 5.000 de fani fanatici în spate, giuleștencele au obținut o victorie categorică în fața muntenegrencelor de la Buducnost Podgorica: 39-29.
Echipa pregătită de fosta mare jucătoare, Bojana Popovici a rezistat vreme de 25 de minute în vacarmul creat de suporteri. După care elevele lui Carlos Viver s-au dezlănțuit. A fost 17-12 la pauză, o repriză în care apărările au făcut diferența. Portarul francez Armelle Attingre a avut o prestație excelentă între buturile muntenegrene și și-a ținut echipa în viață. La fel de adevărat e și faptul că Ivana Kapitanovic a pus și ea umărul la desprinderea echipei sale.
La Rapid, problemele au apărut pe centru apărării, acolo unde pivotul Godec a marcat mult prea ușor și a fost mereu periculoasă. Rapidistele au deschis jocul pe extreme, Lopez, Korsos, Badea și Gutierrez marcând împreună 13 goluri.

Show cu giuleștencele, a 7-a victorie în Ligă

În partea a doua, Estavana Polman a fost sclipitoare în atacul Rapidului. A făcut excelent pereche în atac cu Orlane Kanor, iar diferența a crescut considerabil pe tabelă. Rapid a condus și cu 11 goluri diferență spre disperarea Bojanei Popovic care mai avea un pic și-și păruia jucătoarele, pe marginea terenului!
Pivotul Ainhoa Hernandez a avut și ea câteva acțiuni de efect, dar în general jocul Rapidului a fost unul foarte bun în fața unei echipe, să recunoaștem, care nu mai are sclipirea campioanei Europei, de altă dată.
S-a terminat 39-29, cu fanii ”dezamăgiți” că favoritele nu au marcat și golul 40! Rapid e pe locul 3 în clasamentul grupei B și rămâne în cursa pentru primele două locuri, cele care aduc calificarea directă în sferturile de finală. Programul giuleștencelor este însă unul infernal în ultimele patru etape, cu deplasări la Esbjerg și Metz, și cu meciuri la București cu ultimele clasate, Kastamonu și Lokomotiva Zagreb.
Campioana României are însă nevoie de un rezultat bun și în meciurile din deplasare pentru a sări pe locul 2.

Rapid București-Buducnost Podgorica 39-29 (17-12)

Rapid: Kapitanovic (7 parade), Ciucă (3 intervenții), Dedu-Șandru – Polman 6, O. Kanor 5, Grozav 5, Badea 4, Hernadez 4, Korsos 4, Gutierrez 3, Espinola 3, Buceschi 2, M. Lopez 2, Ostase 1, Janjusevic. Antrenor: Carlos Viver