România a avut parte de două teste cu adevărat importante la începutul mandatului secund al lui Xavier Pascual pe banca tehnică. Spania este și campiona europeană en-titre și în general o candidată la medalii la toate turneele finale.
În primul amical, disputat cu două zile mai devreme la Avila, gazdele s-au impus tot la o diferență de patru goluri, cu 33-29. De această dată, Spania a fost mai dominantă împotriva României.
Liga Campionilor
Dinamo cedează în repriza a doua cu Flensburg și pierde o nouă partidă în Champions League
IERI LA 19:18

România a pierdut mai clar meciul secund

Tricolorii au fost dominați în primele 30 de minute și au încheiat cu un handicap de 7 goluri, 13-20. În partea secundă, Los Hispanos au ajuns la o diferență de 10 goluri, scor 25-15. În timp ce gazdele s-au mai relaxat pe final, băieții lui Xavier Pascual s-au străduit să salveze impresia artistică. Astfel, au cedat în cele din urmă la o diferență de 4 goluri, cu 35-31.
Spania și România au aliniat următoarele echipe:
Corrales, Hernandez - Gurbindo, Maqueda 1, A. Fernandez 7, Sole 3, Figueras 2, Garciandia 3, Casado 2, Guardiola 1, Pol Valera, Sanchez-Migallon 1, Marchan 2, Izquierdo 3, Marquez 2, Gonzalo Perez Arce 5, D. Fernandez 3.
Vasile 1 gol, Popescu - Nistor 7, Militaru, Cumpănici 5, Grigoraş 1, Humet 4, Racoţea 2, Constantina 2, Negru, Szoke 1, Rotaru 1, Buzle, Căbuţ, Dumitriu 6, Bizău, Thalmaier 1, Mănescu.
Tot în această săptămână, România a mai disputat un meci de pregătire cu Georgia și s-a impus la o diferență de 12 goluri, cu 37-25. Xavier Pascual, antrenor și la Dinamo, pregătește campania de calificare la Campionatul Mondial din 2023.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.