România bate Serbia 26-20 la Trofeul Carpați. Prima victorie cu Pera selecționer

Marian Ursescu

Actualizat 30/09/2022 la 22:02 GMT+3

Serbia și-a menajat cele mai bune jucătoare: Liscevic, Stoiljkovic, Lavko și Petrovic. Și România a mizat foarte puțin pe Pintea și Neagu. Sâmbătă e finala cu Spania, o victorie pentru ”tricolore” și trofeul rămâne acasă

Romania bucurie

A mers sonorizarea în sala de la Bistrița, a apărut și drapelul României, la imn, a jucat mai bine și naționala ”tricoloră”. Și a venit și primul success cu Florentin Pera ca selecționer: 26-20.
După victoria cu Spania (30-28), selecționerul Uros Bregar a ales să-și menajeze jucătoarele importante, încercând parcă să le introduce în atmosfera de turneu final, cu meciuri din două în dou zile. Veteranele Kristina Liscevic, Maria Petrovic, Jelena Lavko și Jovana Stoiljkovic și-au încurajat coechipierele din spatele băncii tehnice. Florentin Pera a început în schimb cu Neagu și Pintea în primul 7, handbalistele cele mai experimentate din tabăra noastră.
Jocul nu a avut însă consistență în primele minute. S-a construit greoi, s-a marcat puțin, iar în minutul 14 antrenorul a cerut time-out. A schimbat echipa, iar Neagu și Pintea au rămas pe margine. Nu s-au schimbat prea multe, a continuat același joc încâlcit, în care apărarea merită însă un plus față de disputa cu Austria. În atac însă, s-a ratat la fel de mult, din situații de 1 la 1, Ostase și Seraficeanu remarcând-o pe Graovac, portarul sârb. România conducea la pauză cu 11-10.
Merită remarcat jocul inter pivot între Bazaliu și Ostase, chiar dacă pivotal Rapidului a ratat două sitații clare de gol.

Prestație bună pentru Grozav, Bazaliu, Osatse și Harabagiu

În partea a doua, pe bancă a rămas și Buceschi, Pera jucând în centru cu Tîrcă-Grozav și cu Zamfirescu în inter dreapta. Bazaliu și-a continuat evoluția de apreciat în inter stânga. Mulțumit probabil, Pera a schimbat-o cu Bianca Harabagiu, vrând să vadă la lucru și interul Gloriei Buzău.
România TO
Și Bianca a dat satisfacție cât a jucat, reușind multe lucruri bune pentru echipă. La plusuri, dar doar cu evoluția din repriza secundă, poate fi trecută și Sonia Seraficeanu. Apărarea, în zona central, a arătat mult mai bine, ce-I drept în fața unei echipe a Serbiei cu multe tinere. Sârboaicele au greșit mult în partea a doua, au ratat, iar România a controlat jocul autoritar. S-a impus la final cu 26-20, o infuzie de moral după seara grea de joi, contra Austriei, după acel 32-32.
Sâmbătă, de la ora 20:00, româncele au testul final la Trofeul Carpați, contra Spaniei. Vicecampioana mondială din 2019 a bătut în jocul al doilea Austria cu 32-27. Va fi un meci de care pe care, învingătoarea urmând să intre în posesia trofeului.