România bate Spania și câștigă Trofeul Carpați la Bistrița! Cine sunt sportivele care s-au remarcat

Marian Ursescu

Publicat 02/10/2022 la 08:26 GMT+3

Evoluție entuziasmantă pentru Iulia Dumanska și Sorina Tîrcă-Grozav. Turneu cu multe plusuri pentru ”tricolore” care merg cu un moral bun la Euro 2022. Florentin Pera debutează și el cu dreptul

România - Spania, Trofeul Carpați

Credit imagine: facebook

România a jucat la Trofeul Carpați de la Bistrița gradual. A început slab cu Austria (32-32), a jucat mulțumitor o bună parte din meciul cu Serbia (26-20) și a terminat în forță cu Spania (25-23.
După rezultatele primelor zile, România avea nevoie de cel puțin un egal cu ibericele, în ultimul joc, pentru a câștiga ediția din acest an a Trofeului Carpați. Echipa pregătită de Florentin Pera a jucat însă totul pe cartea victoriei.
Era practic penultimul test înainte de Europene. Penultimul pentru că România va mai juca un meci amical contra Ungariei, în apropierea turneului final (5-20 noiembrie).

Iulia Dumanska sau pe aici nu se trece

3.000 de fani au umplut pentru prima data Sala Sporturilor ”Unirea” din Bistrița în speranța că vor asista la o victorie a favoritelor. Atmosfera extraordinară le-a dat aripi fetelor în startul jocului. Acasă, la Bistrița, acolo unde joacă și în întrecerea internă, portarul Iulia Dumanska avea să fie MVP-ul primei reprize. Jucătoarea de origine ucraineană naturalizată de România a zburat din bară în bară și a terminat primele 30 de minute cu un procentaj de 64%! A parat aruncări din extremă, de pe inter, de la 7 metri, contraatacuri. A fost ceva fantastic la Iulia.
În atac, România s-a chinuit destul, Neagu nu a prins deloc o zi bună. Noroc cu Pintea care a făcut liniște pe semicerc, dominând cu statura sa impozantă. România a intrat în avantaj cu două goluri: 10-8.

Tîrcă, un nume care trebuie dus mai departe

După pauză însă, jocul avansat al Spaniei a încurcat rău echipa României. ”Tricolorele” au greșit multe mingi, Iulia nu mai putea apăra tot, iar ibericele au trecut în avantaj: 13-12! Starea de degringoladă în jocul României a mai continuat în jocul nostru.
Sorina Grozav
Meciul era extrem de echilibrat și România nu se putea desprinde. Au ieșit la rampă însă, interii noștri stânga. Mai întâi Bianca Harabagiu, apoi Sorina Tîrcă Grozav. Interul stânga de la rapid a făcut cel mai bun meci al său la naționala României. Sorina a terminat jocul cy 7 reușite, cinci dintre ele marcate în ultimele 5 minute! Fiica Marianei Tîrcă, golgeterul all-time al naționalei României, duce tradiția familiei sale mai departe.
Merită remarcat și jocul Lorenei Ostase, dar și dăruirea din faza de apărare. Nu au mai fost acele bulevarde din jocul cu Austria, toată lumea bătându-se parcă pentru un loc în lotul de 18 pentru Europene.

Un nou început pentru tricolore

România a câștigat Trofeul Carpați, după două victorii și un egal și merge cu moralul ridicat la Europene, chiar dacă va da acolo de adversari de alt calibru: Olanda și Franța. Până acolo însă, ”tricolorele” trebuie să se bucure de moment, să știe că au un nou punct de plecare și că evoluțiile cu inima vor aduce alte victorii.
Sorina Târcă a fost desemnată MVP-ul Trofeului Carpați, dar și golgeterul competiției, cu 19 goluri marcate, iar Iulia Dumanska a primit premiul de cel mai bun portar. Iberica Lara Gonzalez, care nu a jucat contra României, fiind accidentată, a fost desemnată cea mai bună apărătoare.