România - Olanda 28-29, în primul meci de la Euro! Blestemul unui gol diferență!

Eurosport
DeEurosport

Actualizat 05/11/2022 la 23:20 GMT+2

”Tricolorele” au luptat până la capăt, dar au pierdut la fel cum a făcut-o și la Mondialul din 2021 (30-31). Un meci care ne dă speranțe pentru viitor, că vom construi din nou o națională puternică.

Olanda - România 29-28, în primul meci al tricolorelor la Euro 2022

Articol scris de Marian Ursescu
România a debutat la a 15-a ediție a Campionatului European din Macedonia de Nord contra Olandei, o echipă în față căreia avem un adevărat complex în ultimii ani. Jucătoarele din Țara Lalelelor ne-au învins în toate meciurile oficiale din 2018 încoace. La Europeanul din 2018 de două ori, ultimul meci cu medaliile de bronz pe masă (24-29, 20-24), la Europene în 2020 (24-35) și la Mondialul de anul trecut (30-31).
Perioada coincide cu cea mai fastă decadă din istoria handbalului din Țările de Jos, care a câștigat aurul mondial în 2019, argintul european în 2016 și bronzul, tot la CE, în 2018.

Îngrijorare la accidentarea Iuliei Dumanska

România a început timorat partida, toate mingile au zburat la Cristina Neagu, iar căpitanul ”tricolorelor” nu a avut nici ea un start cum și l-ar fi dorit. A început meciul cu o bară, după o intercepție personală, a aruncat la poartă mult, dar Yara Ten Holte a avut 30 de minute excelente.
Neagu a terminat prima repriză cu un singur gol, din 7 metri, din 6 aruncări. Nici pe partea cealaltă, Sorina Grozav nu s-a simțit întru totul confortabil. A marcat de 2 ori, dar din 6 aruncări.
Iulia Dumanska a dat emoții celor 200 de români din tribună, dar și întregii bănci tehnice după ce s-a lovit puternic de bară, în încercarea de a scoate o minge trimisă de Laura van der Heijden. Doctorul Florin Oancea i-a acordat primele îngrijiri, dar durerile de la coaste, pe partea stângă, au fost persistente și Iulia nu a mai intrat pe teren.
Eliza Buceschi a intrat bine în meci, Crina Pintea s-a zbătut mult pe semicerc, dar la un moment-dat a oboist și a început să comită greșeli. Demn de remarcat, pe partea dreaptă, și prestația Soniei Seraficeanu, care a marcat de două ori și s-a apărat foarte bine.
Olanda conducea la pauză cu 14-12, dar speranțele rănâneau intacte pentru partea secundă.

Lacrimi după un meci în care ne-a lipsit foarte puțin

Româncele au egalat la 14, prin două goluri marcate de Neagu, au avut șansa să preia conducerea, dar iar au apărut greșelile în jocul ”tricolorelor”. Echipa cu mai multă experiență, Olanda s-a distanțat apoi pe tabelă la 24-19 în minutul 47.
A intrat în poartă Diana Ciucă, iar pe extreme Alexandra Badea și Alexandra Dindiligan. Au fost mișcări extrem de inspirate pentru că România a marcat de patru ori consecutiv. Apărarea și-a ridicat nivelul jocului, iar olandezele au intrat în panică. Nu au mai știut ce să facă și atacurile lor au început să fie duse, mai mereu,m până la joc pasiv.
Alexandra Dindiligan avea să egaleze la 25 și să dea speranțe fanilor români care au creat, în tribune, o atmosferă extraordinară. Au ieșit la rampă și cei doi arbitri, norvegienii Braseth și Sundet. Au inventat un aut, desi mingea nu ieșise, respinsă de Dindiligan, și i-au luat mingea Elizei Buceschi desi aceasta o avea în mână, respinsă de apărarea noastră.
S-a terminat 29-28, o înfrângere dureroasă, care s-a lăsat cu lacrimi în tabăra noastră. Crina Pintea, Iulia Dumanska și alte fete aa părăsit terenul cu lacrimi pe obraji.
Urmează meciul cu Franța, campioana olimpică, pe 7 noiembrie, o partidă și mai grea, în care ”tricolorele” pornesc din nou cu șansa a doua. Au promis însă că vor da totul pentru a ieși de pe teren cu sentimental că au dat totul pentru victorie.
Turneul ATP Masters de la Paris se vede în săptămâna 31 octombrie - 6 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).