România - Polonia 27-26 | Tricolorele termină Campionatul Mondial pe locul 12 și nu mai au nicio șansă să ajungă la JO

Actualizat 11/12/2023 la 20:42 GMT+2

România s-a impus în fața Poloniei, scor 27-26, în ultima partidă la Campionatul Mondial pentru cele două echipe. Astfel, tricolorele vor termina competiția pe locul 12 și nu mai au nicio șansă de a se califica la turneul preolimpic din primăvara anului viitor.

România - Polonia (Campionatul Mondial de handbal 2023)

România a încheiat cu o victorie Campionatul Mondial din Danemarca, Suedia și Norvegia. După ce acum două zile au învins Japonia (32-28), tricolorele au făcut un nou meci solid și au câștigat și contra Poloniei, în ceea ce a fost ultimul meci jucat de cele două formații la acest turneu final.
Naționala condusă de Florentin Pera a controlat meciul timp de 45 de minute, dar a avut ceva emoții în a obține victoria. România a avut și +5 pe tabelă, dar s-a văzut egalată spre final. Fetele noastre s-au adunat și s-au impus în cele din urmă cu 27-26, după ce în ultimele 7 minute au încasat un singur gol. Eliza Buceschi a fost din nou principala "gură de foc" din atacul României, fiind cea mai bună marcatoare a partidei (11 goluri), performanță care a urcat-o pe primul loc în clasamentul golgheterilor acestui turneu final. Crina Pintea a fost și ea la înălțime, înscriind de 5 ori și scoțând mai multe aruncări de la 7 metri.
În urma acestui succes, România a terminat pe locul 3 grupa principală din care a făcut parte, dar a ratat principalul obiectiv pe care l-a avut la acest turneu final, acela de a se califica la turneul preolimpic din primăvara anului viitor. Înaintea meciului de azi exista un scenariu SF prin care visul olimpic rămânea în picioare, dar astrele nu s-au aliniat pentru naționala noastră.

România a terminat Campionatul Mondial pe locul 12 și a ratat calificarea la turneul preolimpic

În primul rând, tricolorele trebuiau să câștige la cel puțin 10 goluri diferență contra Poloniei, ceea ce nu s-a întâmplat. Chiar dacă acea "căsuță ar fi fost bifată", era nevoie ca Ungaria și Croația să remizeze în penultimul meci din grupa principală 1, iar apoi Muntenegru să nu piardă contra Suediei.
Croația - Ungaria s-a jucat de la aceeași oră, iar Ungaria s-a impus cu 23-22 și a terminat grupa pe locul 3. Acel rezultat a asigurat Muntenegru de calificarea în sferturi, pentru că balcanicele vor termina pe locul doi și dacă vor pierde contra Suediei în ultimul meci (dacă vor câștiga, vor termina pe 1 și Suedia pe 2). Ungaria termină pe locul 10 și prinde ultimul tren la turneul preolimpic, pentru că Brazilia (locul 9), nu intră în această ecuație, având deja asigurate biletele pentru Paris în calitate de campioană a Americii de Sud.
România va încheia turneul final pe locul 12, unul care nu duce la turneul preolimpic. Ierarhia locurilor 9-12 este dată de linia de clasament a echipelor care au terminat pe locul 3 în fiecare grupă principală. România nu depășește niciuna dintre aceste echipe. Ungaria, Slovenia, Brazilia au terminat tot cu 6 puncte, dar toate au un golaveraj mai bun decât tricolorele.
Așadar, România termină pe un loc mai bun decât la ediția precedentă (în 2021 am terminat pe 13), dar acest lucru nu este decât o consolare amară. Rămânem cu regretul că nu am scos mai mult din meciul cu Germania, unul pe care l-am controlat în prima repriză, dar nu am reușit să ne desprindem decisiv și în partea secundă am clacat. Cu o victorie la acel meci, probabil că acum ne pregăteam de un sfert de finală și aveam asigurat locul la turneul preolimpic. Nu a fost să fie, iar România trebuie să treacă peste această dezamăgire cât mai repede. Următoarea competiție majoră la care vor participa fetele noastre va fi EURO 2024, turneu la care e imposibil să nu se califice, după ce au spulberat Bosnia și Grecia în primele două jocuri din preliminarii (din grupă mai face parte și Croația, iar primele două clasate se califică direct).