România s-a impus în Feroe și e la un meci distanță de EURO! Tricolorele s-au chinuit în prima parte

Nicu Savin

Actualizat 20/04/2022 la 22:58 GMT+3

România a câștigat în Insulele Feroe, scor 31-21, și echipa lui Adi Vasile este la o victorie distanță de calificarea la Campionatul European de la finalul anului. Pentru asta, tricolorele trebuie să câștige meciul decisiv cu Austria, programat duminică.

neagu japonia

Naționala feminină de handbal feminin a României și-a îndeplinit obiectivul în deplasarea din Insulele Feroe. Călătoria extrem de obositoare până în arhipelagul feroez și-a pus amprenta asupra hanbalistelor noastre, cel puțin în prima repriză.
Tricolorele au pus stăpânire pe joc încă din start, ajungând să conducă și la 5 goluri diferență în prima repriză (11-6). Pe finalul primei părți a avut loc o cădere, iar la pauză România a avut un avans de numai două goluri (13-11).

Feroezele au marcat primele în repriza secundă, dar apoi jocul a curs în favoarea echipei lui Adi Vasile, care s-a desprins repede pe tabelă și apoi a gestionat fără emoții finalul de meci.S-a terminat 31-21 pentru naționala noastră, care a trecut astfel cu bine peste un meci care se putea complica la un moment dat.
Cea mai bună marcatoare a României a fost Crina Pintea (8 goluri), urmată de Cristina Neagu (5 goluri) și Lorena Ostase (4 goluri). Daciana Hosu a făcut un meci excelent în poartă, apărând 12 din cele 28 de aruncări ale adversarelor (42.86%).
În celălalt meci al grupei, Austria a fost surclasată pe teren propriu de Danemarca (22-38). Astfel, România și Austria vor juca cu calificarea pe masă duminică, la Vâlcea, de la ora 18:00.
Fetele noastre au nevoie de minim un rezultat de egalitate pentru a ajunge la turneul final, deoarece au un golaveraj superior în urma meciurilor din această seară.
Clasament grupa 2
  • 1.Danemarca 4 4 0 0 171-118 10 puncte
  • 2 România 4 1 1 2 145-140 5 puncte
  • 3. Austria 4 2 1 1 132-144 5 puncte
  • 4. Feroe 4 0 0 4 105-151 0 puncte
Campionatul European din acest an va avea loc în Slovenia, Macedonia de Nord și Muntenegru, în perioada 4-20 noiembrie.